Donald Tusk zabrał głos odnośnie wyniku niedzielnych wyborów parlamentarnych. W rozmowie z dziennikarzami przekonywał, że na chwilę obecną najważniejszy jest wybór odpowiedniego kandydata na prezydenta. Były premier podkreślił, że należy powstrzymać rząd PiS przed robieniem szkód, a w tym celu trzeba mieć siłę prezydenckiego weta.

— Przed nami prawdopodobnie cztery lata rządu PiS. To strategiczna sprawa, żeby powstrzymać go w robieniu szkód i trzeba mieć siłę prezydenckiego weta – mówił Donald Tusk.

Wyjaśnił, że opozycja potrzebuje kandydata, który będzie w stanie skłonić rządzących do unikania błędów zarówno w wymiarze krajowym, jak i międzynarodowym.

— Dlatego dla mnie rzeczą najważniejszą jest wybranie takiego kandydata, który będzie miał największe szanse wygrać, a nie że się zgłosi, że ma o sobie dobre mniemanie. Takiego kandydata, który przekona do głosowania na siebie tych, którzy dziś są oponentami, albo się wahają – kontynuował Tusk.

Następnie były premier przyznał, że z pewnością są kandydaci, którzy mogą zdobyć od niego więcej głosów.

— Procedura wyboru kandydata powinna na tym polegać, żeby obiektywnie maksymalizować szanse. Czy ja jestem takim kandydatem? Nie wiem. Przyjąłbym inną interpretację, że są kandydaci, którzy zdobędą więcej głosów. Należy się skupić na mądrej analizie, bezinteresownym namyśle. Na pewno jest kilka nazwisk, które rokują nadzieję – stwierdził.

Przeczytaj również:  Łukaszenka w panice. Polecił wymienić swoich pracowników

—  Mówię o tych kryteriach nie po to, żeby przedłużać serial pod tytułem „Czy Tusk się zdecyduje”. Chodzi o maksymalne szanse na zwycięstwo. Dziś jest kilka osób, które mają takie same, a nawet większe szanse na przekonanie wyborców. Nie proponuję żadnej procedury czy prawyborów. Gdybym dowiedział się, że ktoś ma większe szanse na przekonanie niezdecydowanych, to bym to aktualnie zaakceptował. Nie jestem kandydatem. To nie jest komunikat, który chciałem przekazać — podsumował Donald Tusk.

źródło: wmeritum.pl

(Visited 43 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj