propolski.pl: Minister Czarnek zmiażdżył Tuska

Minister Czarnek podpisał rozporządzenie dotyczące nowych lektur. Lista pozostawia wiele do namysłu

Jak czytamy w najnowszym komunikacie Ministerstwa Edukacji i Nauki, w piątek 13 sierpnia Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie tyczące się zmian w kanonie lektur szkolnych. Decyzja ta wzbudziła wiele kontrowersji i burzliwą dyskusję szczególnie wśród środowisk lewicowych.

Rozporządzenie, które podpisał minister Przemysław Czarnek, nie ma związku jedynie z lekturami, przepisy wprowadzają również do podstawy programowej dla liceów ogólnokształcących i techników zupełnie nowy przedmiot historię tańca. Przedmiot ten będzie nauczany w zakresie rozszerzonym od roku szkolnego 2023/2024.

Zobacz również: Już 4-letnie dzieci mogą się uznać za transpłciowe. Absurdy ideologiczne w Szkocji

Wprowadzono także zmiany jeśli chodzi o sposób realizacji przedmiotu wychowania do życia w rodzinie. Do tej pory miał być realizowany na pierwszych lub ostatnich zajęciach danego dnia, po wejściu zmian w życie, dyrektorzy szkół nie będą już ograniczani w układaniu planów tym przepisem. 

Przy wyborze lektur, głównie dla klas I-III główną dominantą były walory edukacyjne i wychowawcze, ale także elementy konstrukcyjne utworu oraz warstwa językowa zaprezentowana w utworze. 

Z listy lektur usunięto m.in. w zakresie podstawowym wybrane wiersze Marcina Świetlickiego, a w zakresie rozszerzonym Mitologia część II Rzym Jana Parandowskiego, czy François Villon Wielki testament (fragmenty), a także Piotr Skarga Żywoty świętych (fragmenty).

Ministerstwo dodało za to dzieła świętego Jana Pawła II: 

Przekroczyć próg nadziei (fragmenty),

Tryptyk rzymski,

Pamięć i tożsamość (fragmenty),

Fides et ratio (fragmenty), 

Zobacz również: Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostro o działaniach Izraela: „Na kłamstwa będziemy reagować zdecydowanie”

Przed sklepem jubilera.

A także Zapiski więzienne Stefana Wyszyńskiego oraz Ojciec wolnych ludzi. Opowieść o prymasie Wyszyńskim Pawła Zuchniewicza.

Jak widać dominują treści o charakterze religijnym, jak chociażby encyklika Fides et ratio. Pole do interpretacji zostawiamy czytelnikom.

Źródło: rp.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these