propolski.pl: Chiny pożegnają się z Windowsem?

Chiny pożegnają się z Windowsem? Który system operacyjny go zastąpi?

Jak wiemy w Chinach najczęściej używa się systemu operacyjnego Windows na komputerach administracji.

Sytuacja niebawem ulegnie zmianie, nie będzie to jednak takie proste i od ręki. Wiele wskazuje na to, że zmiana będzie dotyczyła nawet 50 mln komputerów agencji rządowych.

Czy domyślacie się, który z systemów zastąpi popularnego Windowsa?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Bloomberg będzie to Linux. Linux to system operacyjny, stworzony przez Linusa Torvaldsa. Na swoje własne potrzeby chciał on zaprogramować system, którego będzie mógł używać na co dzień. Jako student miał dostęp do systemów Unix, które mu odpowiadały. Swój system oparł o pewne rozwiązania systemu Minix. Znana jest w środowisku informatycznym wielka debata pomiędzy Linusem Torvaldsem, a Andrew Tanenbaumem na temat rozwiązań technicznych. Tanenbaum był twórcą systemu operacyjnego Minix. Zainspirował on swoim dziełem Torvaldsa to napisania własnego systemu operacyjnego. Nazwał go Linux, chociaż początkowo miał się nazywać Freax. Dzięki temu powstała pierwsza wersja Linuxa, który zapoczątkował wielką rewolucję w świecie programowania.

Ze względu na ogrom pracy, jaka wymagana była do tego, aby dzieło Torvaldsa było funkcjonalne – jego pomysłem było wykorzystanie licencji GPL (GNU General Public License). W założeniu chciał on zaangażować inne osoby do tworzenia „głównego programu” obsługującego komputer. Późniejsze efekty przerosły jego najśmielsze oczekiwania. Obecnie system operacyjny Linux wykorzystywany jest przez takie firmy, jak Google, Microsoft, czy IBM.

To nie będzie takie proste

W centralnych agencjach rządowych znajduje się 50 mln komputerów. Wspomniana zmiana zajmie więc dużo czasu i może potrwać nawet do dwóch lat. Nowe wymagania nie będą dotyczyć procesorów, kart graficznych i podzespołów, które trudno byłoby zastąpić.

Chiny już wcześniej wspominały o tym, że planują odciąć się od Windowsa. Przymierzano się do tego kroku w poprzedniej dekadzie. Wówczas w całym procesie miała pomóc firma Canonical, która znana jest dzięki popularnej dystrybucji Ubuntu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ryszard Petru prezydentem Wrocławia? „Chcę, żeby rozwijał się szybciej”

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nie żyje prof. Waldemar Paruch. Politolog miał 57 lat

źródło: Neowin, komputerswiat.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these