propolski.pl: Łukaszenka ma ubaw

Białoruś donosi na Polskę na forum ONZ: „Niepokoją nas działania polskich władz”

W czerwcu w gminie Kuźnica miała miejsce konferencja prasowa premiera Morawieckiego i szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego. Politycy poruszyli temat budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej, który jest ostro krytykowany przez władze Mińska.

Mińsk domaga się wyburzenia muru, który stanął na polskiej granicy. Warszawa natomiast zarzuca Białorusi prowadzenie operacji hybrydowej przeciwko państwu NATO.

Mur postanowiono postawić po tym, jak doszło do kryzysu migracyjnego wywołanego przez reżim Łukaszenki. Bariera ma 186,25 km długości, a do jej zbudowania wykorzystano 49 tys. ton stali.

Białoruś ma coraz więcej pretensji do Polski?

Agencja informacyjna Biełta mówi o skardze Białorusi na polskie władze, które podjęły decyzję o budowie zapory na granicy.

– Białoruś w ONZ wezwała Polskę do zburzenia muru na terenie Puszczy Białowieskiej i nienadużywania jej pozycji terytorialnej – przekazano w depeszy.

– Stanowisko Białorusi przekazała szefowa Centralnego Biura Dyplomacji Wielostronnej białoruskiego MSZ Irina Wieliczko podczas poniedziałkowej dyskusji panelowej ONZ w Nowym Jorku – dodało biuro prasowe białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Władze w Mińsku jako kontrargumenty podają m.in. ryzyko naruszenia stanu Puszczy Białowieskiej.

– Ma ona wyjątkowe znaczenie dla bioróżnorodności nie tylko Białorusi, ale także ekosystemów całej Europy Środkowo-Wschodniej. Zachowanie tego reliktowego lasu (wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO), jego ekosystemu, dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego zawsze było priorytetem polityki państwa i przyciągało uwagę ekologów z całego świata, dlatego dziś szczególnie niepokoją nas działania polskich władz, które 30 czerwca w tym roku ogłosiły zakończenie budowy pięciometrowego muru na terenie tego transgranicznego obiektu – powiedziała przedstawicielka Białorusi.

– Chcielibyśmy wezwać Polskę do zaprzestania nadużywania swojej pozycji terytorialnej jako kraju sąsiedniego, powrotu do wypełniania zobowiązań międzynarodowych, zburzenia muru, który negatywnie wpływa na ekosystem i cały region europejski – dodała.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Przedmiot Historia i Teraźniejszość krytykowany przez opozycję. Mocna odpowiedź ministra Czarnka

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Scheuring-Wielgus w Rypinie. Interweniował burmistrz miasta [WIDEO]

źródło: Wirtualna Polska

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these