Angela Merkel zabrała głos w sylwestrowy wieczór i wyjawiła, że nie zamierza startować w kolejnych wyborach na kanclerza Niemiec, które odbędą się w 2021 roku.

— Dzisiaj ostatni raz składam wam życzenia noworoczne — powiedziała Angela Merkel, która kieruje niemieckim rządem od listopada 2005 roku.

Jest jednocześnie pierwszą kobietą, która pełni tę funkcję od 1949 roku. Następne wybory zbliżają się nieubłaganie, ale szefowa niemieckiego rządu zamierza oddać stery innym.

— Pozwólcie, że zdradzę wam coś osobistego: za dziewięć miesięcy odbędą się wybory parlamentarne i ja już więcej nie będę w nich startować — dodała.

Zdaniem Merkel ostatnio rok był wyjątkowo trudny, szczególnie ze względu na pandemię koronawirusa. — Pomimo zmartwień i pewnego sceptycyzmu z nadzieją nie możemy się doczekać nowego roku — stwierdziła.

Wybory do Bundestagu odbędą się dopiero we wrześniu, a wraz z nimi skończy się era Merkel. W mediach nie ustają domysły, kto po 16 latach zajmie jej miejsce.

Zobacz również: Michał Wiśniewski w dynamicznym pląsie w towarzystwie dwóch byłych żon, czyli Sylwester w Polsacie [WIDEO]

Przeczytaj również:  Rosja uznana za państwo sponsorujące terroryzm. Parlament Europejski zdecydował

Jak przekazał Florian Hartleb Niemcy będą szczególnie tęsknić za silną wolą polityk i prawie nadludzkim oddaniem pracy. Hartleb dostrzegł także minusy stylu Merkel — m.in. „jej mglisty, pełen frazesów język” oraz „jej uparcie prowadzoną politykę uchodźczą, której towarzyszy naiwna kultura powitania”.

Jak Merkel postrzegana jest za granicą? Przede wszystkim jako „kryzysowa kanclerz”, która w wyjątkowo niespokojnych czasach jest niczym opoka.

Najważniejszym pytaniem, które zadają sobie Niemcy, jest: Kto zastąpi Angelę Merkel? CDU oraz partia CSU cieszą się około 35-procentowym poparciem, utrzymując stabilną przewagę w sondażach. Jej przedstawiciele mają więc duże szanse na wygranie walki o jedno z najważniejszych stanowisk w kraju. Oficjalnie w zbliżających się wyborach wystartuje trzech kandydatów, którzy będą ze sobą rywalizować. Są to: były przewodniczący frakcji CDU/CSU Friedrich Merz, premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet oraz ekspert ds. polityki zagranicznej Norbert Roettgen.

źródło: wiadomosci.onet.pl

(Visited 1 741 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj