Kanclerz RFN Angela Merkel już niedługo odwiedzi Miejsce Pamięci Auschwitz. 6 grudnia wraz z premierem Mateuszem Morawieckim złoży hołd ofiarom największego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Niemiecki rząd obiecał również przeznaczyć 60 mln euro na działanie całej fundacji Auschwitz-Birkenau. Rzeczniczka rządu Ulrike Demmer stwierdziła, że decyzja o wsparciu Fundacji to historyczna odpowiedzialność Niemiec za utrzymanie pamięci tego miejsca.

Angela Merkel nie zamierza uciekać od trudnej przeszłości ani jej zaprzeczać. Już kilkukrotnie odwiedziła muzeum w Yad Vashem.

Wizyta w Polsce przewidywana jest na godz. 10:30, kiedy to przywódcy odwiedzą były obóz Auschwitz I.  Następnie przekroczą bramę z napisem „Arbeit mach frei” i złożą wieńce pod Ścianą Straceń.

— Główne wydarzenie rocznicowe będzie miało miejsce w historycznym budynku Sauny na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Tam zaplanowano przemówienia gości zaproszonych na 10-lecie Fundacji Auschwitz-Birkenau — poinformowało biuro prasowe Muzeum Auschwitz.

W dalszej kolejności Merkel i Morawiecki udadzą się złożyć hołd zamordowanym przed pomnikiem ofiar obozu. Znajduje się on między ruinami dwóch największych komór gazowych w Auschwitz II-Birkenau. Politycy miną również wagon stojący na tamtejszej rampie kolejowej.

To niezwykle ważne wydarzenie z udziałem kanclerz Niemiec. Świadczy o tym przede wszystkim fakt, że w przeszłości zaledwie dwóch kanclerzy RFN zdecydowało się odwiedzić to miejsce. Był to Helmut Kohl, a przed nim Helmut Schmidt.

źródło: wiadomosci.wp.pl

(Visited 70 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj