Wojciech Jakóbik, analityk sektora energetycznego był gościem w „Aktualnościach dnia”. Ostrzegł, że sytuacja w naszym kraju pozostawia wiele do życzenia i musimy mieć się na baczności.

– Warto przygotować się na „chudsze lata”, w których będziemy liczyć każdy grosz wydawany na ogrzewanie – poradził ekspert.

– Nawet jeśli nie zabraknie paliw, to ich ceny prawdopodobnie przez dłuższy czas będą wysokie. Warto przygotować się na „chudsze lata”, w których będziemy liczyć każdy grosz wydawany na ogrzewanie – dodał na antenie Radia Maryja.

Redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl uważa, że może zdarzyć się sytuacja, w której zabraknie gazu i węgla w naszym kraju.

Analityk ostrzega przed trudniejszymi czasami

– Rząd prawdopodobnie chce uspokoić społeczeństwo, nie chce wywoływać paniki i masowych zakupów. Mogą być natomiast przejściowe problemy z dostępnością węgla. Może się okazać, że dostawy gazu do przemysłu będą ograniczane po to, by nie zabrakło go w gospodarstwach domowych. Nie powinno zabraknąć gazu w gospodarstwach, ponieważ w magazynach mamy tyle gazu, ile zużywają one przez cały rok. Cena natomiast przez dłuższy czas – według najbardziej pesymistycznych prognoz do 2024 roku – pozostanie wysoka – mówił Wojciech Jakóbik.

Przeczytaj również:  Dziesiątki zdesperowanych pacjentów w Legionowie. Co miesiąc koczują przed kliniką. Tak wygląda NFZ w Polsce [WIDEO]

Szef polskiego rządu przekazal, że otwarcie gazociągu bałtyckiego Baltic Pipe zaplanowano jesienią tego roku.

– Ten kanał dostarczania gazu do Polski jest niezbędny. Już teraz nie odbieramy żadnego gazu z Rosji, ponieważ Gazprom naruszył kontrakt i – pod pretekstem sporu o ruble – od maja nie dostarcza tego paliwa. Sprowadzamy gaz z różnych źródeł, a fizyczne źródła – nie licząc giełd, które Gazprom może osuszyć – to terminal LNG wypełniony pod korek i gazociąg Baltic Pipe, który ma być zaopatrzony z wydobycia krajowego, z jednej umowy PGNiG z firmą Ørsted z Danii i zapowiadane są kolejne umowy. Powinno ich być jak najwięcej. Do tej pory Baltic Pipe nie został zapełniony maksymalnie – wyjaśniał analityk.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: „To był atak państwowy”. Kurdej-Szatan wybuchła płaczem na festiwalu Owsiaka [WIDEO]

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Gala High League 4: Maja Staśko snuje plany, z kim chciałaby walczyć. Wskazała dwie osoby

źródło: o2.pl

(Visited 102 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj