Na zlecenie Parlamentu Europejskiego Kantar przeprowadził sondaż wykazujący, że Polacy darzą wysokim zaufaniem Unię Europejską. Aż 48 procent polskich respondentów jest zdania, że sytuacja na poziomie europejskim podąża w dobrym kierunku.

Sondaż pracowni kantar na zlecenie PE pokazuje również, że aż 86 procent Polaków dobrze ocenia plan odbudowy i jest przekonana, że pozwoli wyjść z trwającego kryzysu. Okazuje się, że tak wysoki stopień zaufania do instytucji unijnych zawyża średnią całej Europy. W unijną strategię ożywienia gospodarczego wierzy bowiem 72 procent Europejczyków.

48 procent Polaków wykazuje „zupełnie pozytywny” pogląd, iż obecna sytuacja w Unii Europejskiej zmierza we właściwą stronę średnia europejska wynosi tutaj 39 procent.

Pesymistycznie w przyszłość patrzy 30 procent badanych Polaków. Respondenci uważają, że ich sytuacja ekonomiczna znacząco pogorszy się w najbliższych kilkunastu miesiącach (średnia europejska wyniosła tutaj 24 procent).

Walka z nierównościami i ubóstwem jest uważana przez 38 procent Polaków za najważniejszy priorytet działań Parlamentu Europejskiego. Respondenci badania twierdzą również, że na kolejnym miejscu instytucje unijne powinny zapewnić obywatelom bezpieczną żywność w przystępnych cenach dla konsumentów (27 procent).

Polacy chcą powierzyć Parlamentowi Europejskiemu zadanie obrony praw człowieka na świecie (49 procent) oraz stanie na straży równości kobiet i mężczyzn (40 procent). Aż 57 procent badanych pragnie, aby Parlament Europejski odgrywał w przyszłości ważniejszą rolę w życiu Polaków.

Badanie spotkało się z krytyką niektórych mediów. Zajadle antyunijny portal Nczas.com ocenił stanowisko Polaków niezwykle negatywnie. „Albo ten sondaż jest jakiś dziwny, albo Polacy masowo ogłupieli” czytamy w nagłówku artykułu, z którego możemy dowiedzieć się m.in. o unijnej aferze z zakupem szczepionek i wzroście biurokracji w organach wspólnoty.

Sondaż pracowni Kantar został przeprowadzony na przełomie listopada i grudnia 2020 roku na próbie 1019 dorosłych Polaków.

Przeczytaj również: Marcin Najman przegrał pożegnalną walkę na własnej gali. Dostał od taksówkarza: „Ała, ała!”

Przeczytaj również: Sensacyjne doniesienia. Poseł PiS wyjawia: Gowin jest koniem trojańskim Tuska. Ma odpalić bombę

źródło: Nczas

(Visited 1 860 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj