Podczas czwartkowej konferencji prasowej szef MZ, Adam Niedzielski wraz z Radą Medyczną i prof. Andrzejem Horbanem na czele rozważali dopuszczenie mieszania szczepionek. Minister pytany był również o doszczepienie trzecią dawką preparatu.
— Tej części osób, która reagowała niedobrze na pierwsze podanie, być może trzeba udostępnić możliwość zaszczepienia się drugą dawką innego preparatu — powiedział Niedzielski.
Zobacz również: Próba korupcji w wykonaniu Borysa Budki? „Macie to nagrane”
Ponadto minister poruszył wątek przymusowych szczepień. Nie padło potwierdzenie, ale również nie zaprzeczono, wskazano jedynie, że w takim scenariuszu wyznaczona byłaby grupa zerowa jak w przypadku szczepień dobrowolnych. Sugeruje to, że mimo iż istnieje taka szansa, to osobami objętymi obowiązkiem nie mogą być tylko konkretne grupy. Niedzielski ustosunkował się do kwestii związanej z doszczepianiem trzecią dawką, mówiąc, że nie przewiduje takiej sytuacji.
— Jeżeli chodzi o obowiązkowe szczepienie, to jeśli myślelibyśmy o wprowadzaniu takich rozwiązań, bo na razie żadna decyzja nie zapadła, to zaczniemy od grup, które są najbardziej narażone. Tak jak w szczepieniach wyodrębniliśmy na początku grupę zero, tak też ta grupa zero mogłaby być objęta obowiązkowym zaszczepieniem — oświadczył minister.
Zwrócił też uwagę na wysoki poziom zaszczepienia wśród lekarzy wynoszący ponad 90 proc. Według polityka to wynik bardzo dobry, co świadczy o odpowiedzialności tego środowiska, więc nie będzie potrzeby nakładania na nie obowiązku szczepień.
— Być może, patrząc szerzej na tę grupę, bo ona obejmuje nie tylko lekarzy, ale też pielęgniarki i ratowników, będzie trzeba taką decyzję podjąć przed wrześniem, ale ta decyzja nie zapadnie w tym tygodniu — poinformował Niedzielski.
Zobacz również: Victor Orban – nasz bratanek kontra Unia Europejska. Węgry zapowiadają ważne referendum
W Polsce jak dotąd wykonano 33 280 946 szczepień przeciwko koronawirusowi – według oficjalnych informacji rządowych upublicznionych w czwartek. W pełni zaszczepione (czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson) są 16 603 52 osoby. Dzienna liczba szczepień wyniosła 182 982 iniekcje (czyli średnio 24 osoby dziennie na każdy punkt szczepień).
Źródło: DoRzeczy.pl