Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę zakładu produkującego chipsy należącego do korporacji PepsiCo.
Nowy zakład koncernu PepsiCo powstanie na 30 hektarowej działce w podstrefie LSSE Komorniki-Święte. Wybudowaniem obiektu zajmie się firma Budimex, umowa już została podpisana. Inwestycja, której wartość przekracza 1 mld zł to już piąty taki obiekt produkcyjny PepsiCo w Polsce, a realizowana będzie etapami do 2025 r. Zakład będzie produkował smażone chipsy ziemniaczane marki Lay’s, a także chipsy kukurydziane (nachos) marki Doritos.
Zobacz również: Czy Polacy chcą muru na granicy? Wynik sondażu zaskakująco racjonalny
Premier Morawiecki wykorzystał sytuację do zaprezentowania opinii, iż inwestycja amerykańskiego koncernu spożywczego to potwierdzenie zaufania kapitału z tego kraju dla Polski. Wizyta jest kolejną reakcją na zmasowaną krytykę, jaka spłynęła na polski rząd za tzw. ustawę Lex TVN, która ma docelowo doprowadzić do wyrzucenia ze stacji amerykańskiego inwestora Discovery.
— Polska jest w czołówce rankingów, które interesują inwestorów. Nasi wieloletni inwestorzy amerykańscy zdecydowali się na tę największą w Europie inwestycję PepsiCo. Wielką zaletą Polski jako miejsca na inwestycje są znakomici pracownicy — mówił premier Mateusz Morawiecki na uroczystości.
Szef rządu przyznał również, że inwestycja poza wyrazem zaufania amerykańskiego kapitału jest także korzystna dla lokalnych rolników, którzy otrzymują możliwość sprzedawania swoich produktów do tego właśnie zakładu.
— Rozmawiałem z prezesem PepsiCo o tej wielkiej inwestycji. Cieszę się, że zaufanie zostało odwzajemnione. To największa tego typu inwestycja w Polsce i w ogóle w Europie w ciągu ostatnich 30 lat — dodał Morawiecki.
Zobacz również: Cena prądu w górę. UE zdziera z nas pieniądze. Koszty roczne to blisko 20 MILIARDÓW złotych
Firma podaje, że nowy zakład stanie się największym i najbardziej zrównoważonym środowiskowo obiektem PepsiCo w Europie. Dzięki inwestycji w regionie powstanie 450 miejsc pracy, a wytwarzane w zakładzie produkty będą eksportowane do ponad 20 europejskich krajów. Obiekt uzyska neutralność klimatyczną do roku 2035 i będzie wykorzystywać najnowsze rozwiązania technologiczne w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Źródło: RP.pl