Media obiegła zaskakująca informacja. Do sieci wyciekły bowiem dane kont ponad 533 milionów użytkowników Facebooka. — Powodem jest luka w systemie — poinformował Facebook.

— Dane do setek milionów facebookowych kont (533 milionów użytkowników z całego świata, w tym 2,6 milionów osób z Polski) zostały opublikowane w sobotę na jednym z darmowych hakerskich forów. Eksperci ds. bezpieczeństwa ostrzegają, że mogą zostać wykorzystane przez hakerów do podszywania się pod inne osoby i oszustw — przekazał Business Insider.

Zobacz również: Adam Niedzielski nie ma dobrych wieści: „Nigdy już nie wrócimy do świata sprzed pandemii”

Dane, które wyciekły zawierają m.in. nazwę użytkownika, numer telefonu, miejsce urodzenia oraz adres e-mail, czy datę utworzenia konta. Są to informacje umieszczone na portalu kilka lat temu. Po raz pierwszy o wycieku danych informowano w styczniu tego roku. Nie były one jednak dostępne w sieci, dopóki nie okazało się, że trafiły na hakerskie forum.

Zobacz również: Zaskakujące słowa lekarza: Żałuję, że nie umierają zachowujący się najmniej rozsądnie, miałoby to sens [WIDEO]

Przeczytaj również:  Donald Tusk: To niegodne premiera. Bardzo wstydzę się za Morawieckiego

Jak sprawdzić, czy to właśnie nasze dane wyciekły?

— Można to zrobić za pośrednictwem serwisu Have I been pwned stworzonego przez Troya Hunta, dyrektora regionalnego Microsoftu. Serwis ten wskaże, jeśli dany adres e-mail trafił do sieci i z jakich usług wyciekł — czytamy na Wyborcza Biznes.

Wyciek, jako pierwszy, zauważył Alon Gal, szef firmy Hudson Rock, zajmującej się cyberprzestępczością.

— Wszystkie 533 000 000 rekordów na Facebooku właśnie wyciekło za darmo. Oznacza to, że jeśli masz konto na Facebooku, jest bardzo prawdopodobne, że numer telefonu użyty do tego konta wyciekł — napisał Gal na Twitterze, który jest przekonany, że dane mogą teraz posłużyć cyberprzestępcom.

— Baza danych o takim rozmiarze, zawierająca prywatne informacje, takie jak numery telefonów wielu użytkowników Facebooka, z pewnością doprowadziłaby tego, że ludzie o złych zamiarach wykorzystaliby te dane do przeprowadzenia ataków socjotechnicznych lub prób włamań — powiedział Gal.

źródło: gazeta.pl, nczas.com

(Visited 591 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj