W środę we Włoszech wszedł w życie obowiązek posiadania przepustki COVID-19 u wszystkich pracowników systemu oświaty. Egzekwowanie ich posiadania rozpoczęło się jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego podczas egzaminów poprawkowych.

Przepustki COVID-19 zostały wprowadzone na mocy przepisów rządu. Nowe prawo przewiduje, że każdy nauczyciel i pracownik personelu szkolnego musi mieć tzw. Green Pass, wystawiany na podstawie szczepienia, wyleczenia lub testu z ostatnich 48 godzin.

Pięciodniowa nieobecność w szkole z powodu braku tzw. Green Pass sprawi, że pracownikowi zostanie zawieszona pensja. Również dyrektorzy włoskich placówek za wpuszczenie nauczycieli pozbawionych stosownego dokumentu poniosą odpowiedzialność finansową.

Na powszechną kontrolę pracowników szkół zgodę wyraził we wtorek główny inspektor danych osobowych. Póki co rząd Włoch nie przygotował jednak specjalnej aplikacji, dzięki której będzie można prowadzić przepustki sanitarne. W zastosowaniu jest ta, która używana jest w restauracjach przez ich załogi, gdy sprawdzają klientów przy wejściu.

Obowiązek posiadania przepustek nie dotyczy jeszcze uczniów, lecz władze lokalne zapowiedziały, że w szkołach podstawowych i gimnazjach będą dostępne szybkie testy na koronawirusa z próbek śliny.

Przeczytaj również:  "Nie pozwolę na eskalację". Mocne słowa niemieckiego kanclerza

Priorytetem jest otwarcie szkół i obecność uczniów w warunkach pełnego bezpieczeństwa — oświadczył szef Konferencji Regionów Massimiliano Fedriga.

Przeczytaj również: Adam Michnik podczas Campus Polska: „Próbują nam wmówić, że wszyscy inni mają Polaków przepraszać” [WIDEO]

Przeczytaj również: Maciej Stuhr na Campusie Polska: „Jak patrzę na mojego ojca, to mam depresyjne nastroje” [WIDEO]

Źródło: PAP/NCzas

(Visited 5 828 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj