Używane silniki samochodowe – jak zminimalizować koszty naprawy?

Niektóre awarie sprawiają, że silnik samochodowy nadaje się wyłącznie do wymiany. Oczywiście jest to kosztowna operacja, dlatego też dobrym rozwiązaniem może być zakup używanego silnika. Dlaczego warto postąpić w ten sposób? Na co zwrócić uwagę przed zakupem używanego silnika? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Dlaczego warto kupić używany silnik?

Jak wspomniano we wstępie zakup używanego silnika samochodowego warto rozważyć przede wszystkim ze względu na ceny. Nowe silniki mogą kosztować bowiem nawet kilkanaście, czy kilkadziesiąt tysięcy złotych, a używane można kupić za ułamek ich ceny. Oczywiście wszystko trzeba dokładnie przekalkulować, ponieważ może okazać się również, że wymiana silnika jest zupełnie nie opłacalna ze względu na aktualną wartość auta. Dlaczego jeszcze warto wybrać używaną jednostkę napędową? Przede wszystkim dlatego, że w wielu przypadkach używane silniki pochodzą z aut powypadkowych i nie mają zbyt dużego przebiegu. Dzięki temu śmiało można założyć, że fachowy montaż sprawi, że będzie można je eksploatować przez długie lata.

Czy warto kupić używany silnik przez Internet?

Warto oczywiście wiedzieć, że używany silnik można kupić nie tylko na szrocie, czy stacji demontażu pojazdów, ale również w Internecie? Czy warto kupować online? Oczywiście, że tak, ale należy w tym przypadku wziąć również pod uwagę koszty dostawy, prawo do zwrotu oraz gwarancję rozruchową, której udziela sprzedawca. Najlepiej więc kupować używane silniki u renomowanych dealerów, którzy oferują bezpłatną przesyłkę, udzielają gwarancji, a także odpowiednio weryfikują stan techniczny sprzedawanej jednostki napędowej. Jak znaleźć taką firmę? W tym przypadku warto kierować się informacjami zawartymi na stronie sprzedawcy oraz opiniami na jego temat dostępnymi w Internecie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego silnika samochodowego?

Chcąc kupić używany silnik samochodowy należy zadbać przede wszystkim o to, by pasował on do posiadanego przez nas modelu auta. Warto oczywiście mieć świadomość, że nawet w tych samych modelach samochodów z tego samego rocznika stosowane są często różne typy silników. W związku z tym przy szukaniu używanej jednostki napędowej należy opierać się przede wszystkim na numerze VIN auta oraz kodzie silnika odczytanym z demontowanej jednostki napędowej.

Co jeszcze wziąć pod uwagę przy zakupie używanego silnika? Przede wszystkim jego stan techniczny oraz przebieg. Jak zdiagnozować taki używany silnik? Przede wszystkim w przypadku silników benzynowych należy przepłukiwać świece zapłonowe, aby sprawdzić, czy są one jasnobrązowe, drobne i jednolite. Warto również zwrócić uwagę na olej znajdujący się w silniku, który powinien być ciemny/przezroczysty. W związku z tym ważna jest możliwość zwrotu silnika kupionego przez Internet jeżeli klient uzna, że nie spełnia on jego wymagań.

Podsumowując należy stwierdzić, że zakup używanego silnika pozwala znacznie ograniczyć koszty tego typu naprawy. Warto jednak pamiętać by umiejętnie ocenić stan kupowanej jednostki napędowej oraz kupować wyłącznie u renomowanych dealerów części używanych.

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these