propolski.pl: Lichocka w mocnych słowach o Tusku

Tusk: „Czuję się bardzo szkocko, zwłaszcza po Brexicie”

Przewodniczący EPL Donald Tusk rozmawiał z BBC o ewentualnym dołączeniu Szkocji do Unii Europejskiej. Dodał, że część polityków w Edynburgu byłaby z tego powodu zadowolona. Polityk podkreślił jednak, że nie planuje wpływać na debatę w tej sprawie.

Premier Szkocji Nicola Sturgeon zapowiedziała, że Szkocja będzie się starała o uzyskanie niepodległości i ponowne uczestnictwo w Unii Europejskiej. Rząd w Londynie jednak sprzeciwia się tym planom. BBC opublikowało wywiad z Tuskiem, który skomentował całą sytuację.

W referendum z 2016 r. dotyczącym wyjścia Wielkiej Brytanii z UE 62 proc. Szkotów opowiedziało się za pozostaniem w strukturach unijnych. Zwolennicy Brexitu zdobyli jednak 51,9 proc. w powszechnym głosowaniu, co przesądziło o dalszych losach.

Donald Tusk zapytany przez BBC o opcję przystąpienia Szkocji do Unii Europejskiej odpowiedział, że chce się powstrzymać od powiedzenia czegoś zbyt dosadnego.

Dodał, że czuje się „bardzo szkocko, zwłaszcza po Brexicie” i osobiście szanuje debatę wewnętrzną w Wielkiej Brytanii.

Były szef RE powiedział, że z punktu widzenia emocji nie ma wątpliwości, że wszyscy byliby entuzjastycznie nastawieni tutaj w Brukseli, a bardziej ogólnie w Europie.

— Jeśli zapytacie mnie o nasze emocje, to myślę, że zawsze doświadczycie empatii — powiedział dla portalu BBC.

Jak zaznaczyło BBC, niepodległa Szkocja potrzebowałaby poparcia wszystkich 27 członków UE, by móc dołączyć do Unii Europejskiej.

źródło: dorzeczy.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these