Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wypowiedział się publicznie za pośrednictwem Twittera przeciwko antysemityzmowi po tym, jak urzędnicy w Departamencie Stanu USA poinformowali o odnalezieniu swastyki w windzie.
— Powiem wprost: nie ma miejsca na antysemityzm w Departamencie Stanu, w mojej administracji, ani nigdzie na świecie. Od nas wszystkich zależy, czy damy nienawiści bezpieczną przystań i przeciwstawimy się fanatyzmowi, gdziekolwiek ją znajdziemy — napisał Joe Biden w środę na swoim profilu na Twitterze.
Let me be clear: Anti-Semitism has no place in the State Department, in my Administration, or anywhere in the world. It’s up to all of us to give hate no safe harbor and stand up to bigotry wherever we find it. https://t.co/RCkwArRjL2
— President Biden (@POTUS) July 28, 2021
Wcześniej rzeczniczka w Departamencie Stanu USA przekazała dziennikarzom, że zakazany znak został odkryty w poniedziałek i że sekretarz stanu Antony Blinken omówił incydent z pracownikami departamentu.
— Swastyka, symbol nazistowskiej nienawiści, została usunięta, a w sprawie incydentu prowadzone jest śledztwo — poinformował Blinken na Twitterze.
— Jak to nam boleśnie przypomina, antysemityzm nie jest reliktem przeszłości. Musimy być nieugięci w stawaniu i odrzucaniu antysemityzmu — dodał sekretarz stanu.
Według doniesień rzecznika Jaliny Porter, Departament Stanu, w związku z incydentem, pracuje nad mianowaniem specjalnego wysłannika do walki z antysemityzmem.
Znak ten pierwotnie był starożytnym hinduskim symbolem religijnym, został jednak przyjęty przez niemiecką partię nazistowską i stał się symbolem zbrodniczych działań III Rzeszy.
Przedstawiany jest zazwyczaj w kształcie równoramiennego krzyża, o ramionach zagiętych pod kątem prostym. Nazwa „svastika” pochodzi z sanskrytu i oznacza „przynoszący szczęście”. Przed wojną znak był obecny również w Polsce – Mieczysław Karłowicz sygnował nim tatrzańskie szlaki. Innym przykładem jest Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich, która również używała tego symbolu utworzonego z czterech ciupag.
Źródło: DoRzeczy.pl