W środę rozpoczął się szczyt z udziałem prezydentów USA i Rosji, Joe Bidena oraz Władimira Putina. Eksperci przewidywali, że spotkanie to będzie bardzo trudne z powodu stanu dwustronnych relacji po kilku miesiącach ostrej retoryki.

Prezydent Rosji przybył do willi La Grange prosto z lotniska. Nie był chętny na protokolarne spotkanie z przedstawicielami władz Szwajcarii tuż po wylądowaniu. Swoją decyzję argumentował tym, że nie przybył z wizytą do tego kraju, a jedynie na sam szczyt.

W pięknej XVIII-wiecznej rezydencji na spotkanie obu przywódcom wyszedł prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Guy Parmelin.

— Szanowni panowie prezydenci, w imieniu rządu Szwajcarii pragnę powitać panów w Genewie, mieście pokoju. Możliwość przyjmowania panów jest ogromnym zaszczytem dla Szwajcarii. W ten sposób, zgodnie z naszą tradycją dobrych gospodarzy, z przyjemnością wspieramy dialog i wzajemne zrozumienie — mówił prezydent Szwajcarii Guy Parmelin przed rozpoczęciem szczytu.

Zobacz również: Muniek Staszczyk w mocnych słowach zaatakował polską reprezentację: „Mam dość…” [WIDEO]

Przewiduje się, że rozmowy mogą potrwać nawet 4-5 godzin, ponieważ tematów do omówienia jest bardzo wiele. Podany czas spotkania jest więc jedynie orientacyjny.

Po dwóch turach intensywnych rozmów, w towarzystwie szefów dyplomacji obu krajów, Antony’ego Blinkena i Siergieja Ławrowa, zaplanowano dwie konferencje prasowe. Jako pierwszy wywiadu dziennikarzom udzieli Władimir Putin.

— Jest wiele kwestii, które się nagromadziły. Mam nadzieję, że nasze spotkanie będzie produktywne — stwierdził Władimir Putin na krótkim spotkaniu prezydentów z udziałem mediów.

Joe Biden nie krył radości z możliwości spotkania z rosyjskim przywódcą.

— Zawsze lepiej spotkać się twarzą w twarz. Staramy się połączyć nasze wysiłki i znaleźć miejsce, gdzie jest więcej możliwości do współpracy, zaś tam, gdzie będziemy mieli punkty sporne, musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by osiągnąć dialog — powiedział Joe Biden, który przebywa w Genewie od wtorku. Do Szwajcarii przyleciał z Brukseli, gdzie wcześniej brał udział w szczycie NATO i rozmawiał z innymi przywódcami UE.

Zobacz również: Siemoniak o Donaldzie Tusku: „Powinien być liderem”

Źródło: tvn24.pl, tysol.pl

(Visited 353 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj