propolski.pl: Kolejny sondaż

Sondaż wyborczy CBOS. Trzy ugrupowania poza parlamentem. PiS traci na sile

Najnowsze wydarzenia polityczne i pogłębiające się problemy z dostępem do służby zdrowia nie pomagają partii rządzącej. Minister finansów Tadeusz Kościński opuścił pokład tonącego statku wraz z wiceministrem Janem Sarnowskim.

RMF FM poinformowało, że mogą nas czekać kolejne dymisje. Wśród tych osób może znaleźć się również Piotr Patkowski.

Nowy Ład okazał się reformą, której nie jest w stanie sprzedać premier Mateusz Morawiecki jako sukces PiS. Z pewnością nie jest także przewodnim pomysłem na odbudowę nadziei i zasobności portfeli Polaków.

Wiele środowisk otrzymało kilkaset złotych pensji mniej. Księgowe w Sejmie również nie potrafiły odnaleźć się w bałaganie nowych przepisów.
Jak wpłynęło to na poparcie społeczne partii politycznych?

Jak zapatrują się Polacy na ostatnie wydarzenia? Okazuje się, że poparcie partii Prawa I Sprawiedliwość, badane przez sondażownię CBOS uplasowało ją na miejscu pierwszym z wynikiem 30 proc. Oznacza to, że poparcie wzrosło o 1 pkt. procentowy w porównaniu do ubiegłego miesiąca.

Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, której poparcie wyniosło 17 proc. Jest to strata 1 punktu procentowego poparcia u wyborców.

Trzecie miejsce przypadło ugrupowaniu Szymona Hołowni. Polska 2050 otrzymała poparcie 11 proc. głosów sympatyków. Formacja ta, podobnie jak KO (Koalicja Obywatelska), uzyskała o 1 pkt. mniej w porównaniu z poprzednim zestawieniem.

Konstytucyjną granicę 5 proc. przekracza również Konfederacja. Według CBOS osiągnęła ona poparcie 7 proc. zdeklarowanych uczestników badania. Oznacza to wzrost o 2 pkt proc. poparcia.

Przeciwnicy Lewicy mogą cieszyć się z niepowodzenia tego ugrupowania, któremu przypadło miejsce poza parlamentem. Uzyskało ono
3 proc. poparcia respondentów.

CBOS stwierdził, że Lewica nie zyskała, ani nie straciła poparcia — w porównaniu do ubiegłego miesiąca.

PSL — Koalicja Polska — uzyskała wynik 2 proc. sympatii wyborców. Jeżeli chodzi o Kukiz’15, to otrzymał 1 proc. w przeprowadzonym sondażu.

Pewne zdziwienie budzi fakt, że około 28 proc. wyborców odmówiło wyraźnej deklaracji poparcia konkretnych środowisk politycznych.

23 proc. tej grupy (wzrost o 1 pkt. proc), na pytanie o wybór konkretnego ugrupowania, wybrało odpowiedź – „Trudno powiedzieć”.
5 procent z grupy (bez zmian w stosunku do styczniowego sondażu), odmawia udzielenia odpowiedzi co do preferencji politycznych.

Sondaż przeprowadzono między 31 stycznia, a 10 lutego na reprezentatywnej, imiennej próbie 1 tys. 65 pełnoletnich mieszkańców Polski. Wyboru dokonano poprzez wylosowanie z rejestru numerów PESEL.

Respondenci mieli do wyboru trzy metody ankietowania: CAPI (wywiad osobisty) – 53 proc. badanych, CATI (wywiad telefoniczny) – 30 proc. badanych oraz CAWI (wywiad internetowy) – 17 proc. badanych.

Zobacz również: Będzie kolejny rozłam w Platformie? Donald Tusk planuje zakończyć karierę Schetyny

Zobacz również: Mentzen dosadnie o problemie szalejącej inflacji: „Winę ponosi oczywiście polski rząd” [WIDEO]

źródło: polsatnews.pl, stefczyk.info

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these