Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska wypowiedziała wzruszające słowa na temat swojego męża.

– Jest człowiekiem, który nigdy nie zawiedzie. Który będzie trwał do końca. Po prostu teraz cały świat dostrzegł to, co wcześniej być może nie było dla wszystkich jasne – powiedziała pierwsza dama.

Rzeczpospolita zapytała Zełenską o to, czy ma jakiś specjalny przekaz dla ukraińskich uchodźców w Polsce, szczególnie dla kobiet i dzieci.

– Żałuję, że nie mogę objąć każdej z nich. Łatwo sobie wyobrazić, jaką trudną drogę przeszły, uciekając z piwnic czy schronów w Mariupolu, spod ostrzału z Charkowa, z okupowanej Kijowszczyzny, a nawet ze Lwowa czy z Odessy, które również znalazły się pod ostrzałem rosyjskich rakiet (obecnie w Ukrainie właściwie nie ma bezpiecznego miejsca). Wyobrażam sobie, jak trudno jest zostawić dom, z którym związane są plany i wspomnienia, miasto, w którym wszystko znasz, ulicę, którą codziennie chodzisz. Jak trudno jest wytłumaczyć dzieciom, że one też muszą to wszystko zostawić, że teraz przez długi czas nie będą miały nic swojego, wszystkiego tego, do czego są przyzwyczajone i co kochają – odpowiedziała żona Zełenskiego.

Ponadto nie kryła radości z faktu, że Ukraińcy znaleźli bezpieczną przystań w Polsce.

– Bardzo się cieszę i jestem wdzięczna, że Polacy robią wszystko, żeby te kobiety i dzieci znowu zaczęły się uśmiechać i żeby stopniowo zaczęły się czuć jak w domu. Bardzo dobrze, że znalazły się właśnie w Polsce, która jest prawdziwie bratnim krajem, która nasz ból potraktowała jak własny – mówiła kobieta.

Na pytanie, jak po dwóch miesiącach wojny wygląda plan dnia pierwszej damy Ukrainy, odparła:

– Od 24 lutego widuję mojego męża tak samo, jak państwo – w telewizji oraz na nagraniach wideo jego przemówień. A to dlatego, że od tego momentu zamieszkał on przy ulicy Bankowej, w swoim miejscu pracy. Dzieci są ze mną, ale oczywiście nasz rozkład dnia również uległ zasadniczym zmianom. Nie robimy żadnych planów na weekendy czy czas wolny. Na wojnie nie ma dni wolnych od pracy i czasu wolnego. Często nie wiesz nawet, jaki jest dzień tygodnia. Jest tylko to, co dzisiaj, to, co trzeba zrobić. Dzieci na przykład muszą się uczyć, oczywiście zdalnie – zaznaczyła pierwsza dama.

Zełenska ustosunkowała się również do kwestii, czy wojna zmieniła jej męża.

– Z jakiegoś powodu często słyszę to pytanie. Ale wojna go nie zmieniła! Musicie państwo zrozumieć, że on zawsze taki był. Był człowiekiem, na którym można polegać. Człowiekiem, który nigdy nie zawiedzie. Który będzie trwał do końca. Po prostu teraz cały świat dostrzegł to, co wcześniej być może nie było dla wszystkich jasne – odpowiedziała pierwsza dama Ukrainy.

Разом відзначаємо День єднання! Великого народу великої України! Цей день — наш. Хто живе на правому й лівому берегах…

Opublikowany przez Олена Зеленська Wtorek, 15 lutego 2022

źródło: Facebook.com, Rzeczpospolita

(Visited 285 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj