Redaktor naczelny rosyjskiej „Nowej Gaziety” Dmitrij Muratow, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, postanowił sprzedać na aukcji w USA swój noblowski medal za zawrotną sumę 103,5 mln dolarów. Kwotę tę przekaże na pomoc dla ukraińskich dzieci, które uciekły przed rosyjską agresją.

Dmitrij Muratow otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 2021 roku razem z filipińską dziennikarką Marią Ressą „za wysiłki na rzecz ochrony wolności słowa”.

Dom aukcyjny Heritage Auctions przekazał w poniedziałek, że medal ze złota nabył anonimowy z nazwiska uczestnik licytacji telefonicznej. Dochód będzie przekazany na program UNICEF dla ukraińskich dzieci.

– Chodzi o to, by dać dzieciom uchodźców szansę na przyszłość – tłumaczył dziennikarz, który dodał, że bardzo martwi się o dzieci, które zostały osierocone z racji konfliktu na Ukrainie.

Dawniej dziennikarz wspominał o przeznaczeniu towarzyszącej Nagrodzie Nobla pieniężnej kwocie 500 tys. dolarów na cele charytatywne.

„Nową Gazietę” zamknięto w marcu. Muratow skrytykował inwazję Moskwy na Ukrainę, a jeszcze wcześniej aneksję Krymu. Wówczas grożono mu śmiercią i musiał opuścić swój kraj w czwartek. Przez Europę Zachodnią udał się do Nowego Jorku.

Przeczytaj również:  40-latka położyła się, by odpocząć. Po godzinie już nie żyła [FOTO]

– Najwięcej za noblowski medal zapłacono do tej pory w 2014 roku, kiedy James Watson, którego odkrycie, wspólnie z innymi naukowcami, struktury DNA przyniosło mu Nagrodę Nobla w 1962 roku, sprzedał swój medal za 4,76 mln dolarów – przypomina AP.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jakie będą ceny paliw w wakacje? Daniel Obajtek rozwiał wątpliwości

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Sikorski ukąsił Ziobrę: Pan minister raczy zmyślać lub być ignorantem

źródło: Tysol

(Visited 78 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj