– Środowiska opozycyjne w Czeczenii próbują się organizować w sensie politycznym. Potencjalna klęska Kremla na wojnie w Ukrainie może uruchomić zmiany, w wyniku których ekipa Putina czy Kadyrowa zostanie odsunięta. Wówczas będzie istniał ośrodek polityczny gotowy do przejęcia władzy – mówił dr hab. Krzysztof Żęgota z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Czeczeni domagają się odwołania Ramzana Kadyrowa w Czeczeni. Mają nadzieję, że porażka Rosji w wojnie z Ukrainą doprowadzi do kryzysu politycznego na Kremlu.

Czeczeńscy liderzy: Ahmed Zakajew i Dżambułat sulejmanow wzywają do „deokupacji Czeczenii” i powstania Czeczeńskiej Republiki Iczkerii. Chodzi o państwo proklamowane w 1991 roku. Jest jednak nieuzawane przez społeczność międzynarodową.

– Sądzę, że realna siła oddziaływania ruchów separatystycznych na sytuację w Rosji jest niewielka. Na pewno w Czeczenii i Dagestanie dostrzegam większy potencjał tego typu działań. Na razie Ramzan Kadyrow w pełni kontroluje władzę i sytuację w swoim kraju, nie można powiedzieć, aby cokolwiek mu zagrażało – wyjaśnił ekspert.

Dodał również, że środowiska opozycyjne w Czeczenii organizują się w kwestii politycznej.

– Potencjalna klęska Kremla na wojnie w Ukrainie może uruchomić zmiany, w wyniku których ekipa Putina czy Kadyrowa zostanie odsunięta. Wówczas będzie istniał ośrodek polityczny gotowy do przejęcia władzy – dodał dr hab. Krzysztof Żęgota.

Przeczytaj również:  Klęska Tuska w sondażu. Polacy powiedzieli, co o nim myślą

Sam Kadyrow wygłosił oświadczenie na Telegramie, który dotyczy wspomnianego Achmeda Zakajewa.

– Zakajew jest w strefie konfliktu. Ktokolwiek go znajdzie, musi go zabić. Jeśli strzałem zabijesz tego frajera i wrócisz do domu, zapewnię ci wolność i dostatek na całe życie – podkreślił Kadyrow.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: „Co to jest za gimbaza”. Burzliwe obrady Sejmu. Doszło do awantury [WIDEO]

źródło: wp.pl / tysol.pl

(Visited 215 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj