– Długo wytrwaliśmy, długo próbowaliśmy negocjować. Jak się teraz okazuje, po prostu zostaliśmy oszukani. To nie pierwszy raz, kiedy to się stało. Nie mamy innego wyjścia, jak zrobić to, co robimy teraz – powiedział Władimir Putin w Petersburgu z okazji 80. rocznicy przełamania przez wojska sowieckie niemieckiego oblężenia Leningradu.

Media zastanawiały się, czy podczas wystąpienia Putin ogłosi kolejną falę mobilizacji i wypowie wojnę Ukrainie. Tak się jednak nie stało.

– Pełnoskalowe działania wojenne w Donbasie nie ustały od 2014 roku. Uczestniczył w nich ciężki sprzęt, artyleria, czołgi i samoloty. To wszystko miało miejsce. Wszystko, co robimy dzisiaj, w tym specjalna operacja wojskowa, jest próbą zatrzymania tej wojny. To jest sedno naszej operacji: chronić naszych ludzi, którzy mieszkają tam, na tych terytoriach – dodał prezydent Rosji.

Putin nie przebierał w słowach

Polityk przyznał, że Rosja próbowała negocjować długi czas, jednak została oszukana. Stało się tak nie pierwszy raz. Putin dodał, że należy teraz kontynuować raz obraną drogę.

– Zaczęto eksterminować ludzi, którzy uważają się być związani z kulturą i językiem rosyjskim, a także tradycjami przodków. Teraz stało się jasne, że było to niemożliwe, a wróg przygotowywał się w przekształcenie konfliktu w zaawansowaną fazę – wyjaśnił Putin, który wojnę na Ukrainie wciąż określa „specjalną operacją wojskową”. O drugiej mobilizacji zupełnie nie wspomniał.

Przeczytaj również:  Archeolodzy znaleźli bardzo starą mumię. Była pokryta płatkami złota

Tymczasem rząd Rosji zastanawia się, jak pozyskać kolejnych obywateli nadających się do mobilizacji.

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu mówił ostatnio, że między 2023 a 2026 rokiem zostaną wprowadzone nowe reformy wojskowe. Będą one miały na celu rozbudowanie rosyjskich konwencjonalnych sił zbrojnych. Szojgu dodał, że Władimir Putin chce zwiększyć liczebność rosyjskiego personelu wojskowego do 1,5 mln, z 1,35 mln. Dodał, że Rosja odbuduje moskiewski oraz leningradzki okręg wojskowy, a także utworzy nowy korpus armii w Karelii na granicy fińskiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Zmarła najstarsza osoba na świecie. Miała 118 lat

źródło: Twitter / TVN24

(Visited 369 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj