Media obiegła wiadomość o tym, że ABW dokonała zatrzymania rosyjskiego szpiega w Przemyślu. Mężczyzna udawał z hiszpańskim paszportem dziennikarza i próbował prowadzić działania, które zagrażały bezpieczeństwu Polski.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała mężczyznę, który został zidentyfikowany jako agent Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego FR (GRU). Jak się szybko okazało, zatrzymanym był obywatel Hiszpanii pochodzenia rosyjskiego. Akcja została przeprowadzona w Przemyślu z 27 na 28 lutego 2022 r.

Jak czytamy w komunikacie ABW — Szpieg „działania na rzecz Rosji prowadził korzystając ze statusu dziennikarskiego. Dzięki temu miał możliwość swobodnego przemieszczania się po Europie i świecie, w tym do stref objętych konfliktami zbrojnymi i rejonów napięć politycznych.

Zatrzymany przebywał przez krótki okres czasu, bo zaledwie kilka dni w województwie podkarpackim docierając do informacji, które mogły zagrażać bezpieczeństwu Polski. Agent miał również zamiar pojechać na Ukrainę.

ABW dodaje, że udało się pozyskać obszerny materiał dowodowy. Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie poinformował o wszczęciu śledztwa w całej sprawie.

Zatrzymany będzie miał teraz postawione zarzuty, z art. 130 par. 1 kk. Występek ten jest zagrożony karą pozbawienia wolności do lat 10.

Zobacz również: Doradca Zełenskiego: Jest porozumienie w jednej sprawie

Zobacz również: Policjantka zrywała symbole poparcia dla Ukrainy. Świadkowie: „Jak pani nie wstyd?” [WIDEO]

źródło: Twitter.com, YouTube.com

(Visited 417 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj