Papież Franciszek wypowiedział się na temat wojny, która niszczy życie wielu ludzi, a nie jest rozwiązaniem dla istniejących konfliktów.

– W obliczu rozdzierających obrazów, jakie widzimy każdego dnia, w obliczu wołania kobiet i dzieci, możemy tylko krzyczeć: »zatrzymajcie się!« – napisał papież Franciszek.

– Wojna nie jest rozwiązaniem, wojna to szaleństwo, wojna to potwór, wojna to rak, który sam karmi się, pochłaniając wszystko – dodał przywódca Kościoła.

Papież Franciszek nawiązał do swojej podróży do Iraku, gdzie widział „katastrofę spowodowaną przez wojnę, braterską przemoc i terroryzm″.

– Nigdy nie pomyślałbym wtedy, że rok później zobaczę wybuch konfliktu w Europie. Od początku mojej posługi biskupa Rzymu mówiłem o III wojnie światowej, stwierdzając, że już ją przeżywamy, choć jeszcze w kawałkach. Te kawałki stawały się coraz większe, łącząc się ze sobą – mówił duchowny.

Podkreślił przy tym, że na świecie mamy do czynienia z wieloma wojnami, które wywołują ból i cierpienie niewinnych osób, zwłaszcza dzieci.

– Niemal w jednej chwili wojna wybuchła blisko nas. Ukraina została zaatakowana i najechana. W konflikcie dotkniętych zostało przede wszystkim wielu niewinnych cywilów: kobiet, dzieci, starców, zmuszonych do życia w schronach wykopanych w ziemi, by uciec przed bombami — mówił papież.

Franciszek przypomniał także o podzielonych rodzinach na Ukrainie, gdzie „mężowie, ojcowie, dziadkowie pozostają, by walczyć, podczas gdy żony, matki i babcie szukają schronienia po długich podróżach nadziei i przekraczają granicę, szukając gościny w innych krajach, które przyjmują je z wielkim sercem″.

Franciszek przyznał, że wojna to szaleństwo, które nie rozwiązuje żadnego problemu.

Zobacz również: Aleksander Kwaśniewski: Putina to ani ziębi, ani grzeje

Zobacz również: Optymistyczne słowa gen. Skrzypczaka: „Ukraińcy uderzą, bo już mają siły”

źródło: NCzas.com

(Visited 113 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj