Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Niemcy i w czasie konferencji prasowej nie przebierał w słowach.

— My w Polsce znamy takie przysłowie „prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”. I w Niemczech też powinni dobrze się zastanowić, co to znaczy to przysłowie. 5 tysięcy hełmów? To chyba jakiś żart. Musi być realna pomoc — powiedział premier Morawiecki, który udał się na wizytę do Berlina, by potrząsnąć sumieniem Niemiec.

— Dzisiaj nie ma czasu na zabetonowany egoizm, który widzimy w niektórych krajach zachodnich, także tutaj w Niemczech niestety. Po to przyjechałem do kanclerza Olafa Scholza, żeby wstrząsnąć sumieniem, wstrząsnąć sumieniem Niemiec, żeby zdecydowali się w końcu na rzeczywiście miażdżące sankcje — mówił polski premier, popędzając władze niemieckie. Szef polskiego rządu stwierdził, że Ukrainie potrzebna jest teraz realna pomoc, a nie jedynie jej namiastka.

— Nie ma ani chwili do stracenia. My w Polsce znamy takie przysłowie „prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”. I w Niemczech też powinni dobrze się zastanowić, co to znaczy to przysłowie. 5 tysięcy hełmów? To chyba jakiś żart. Musi być realna pomoc, tak jak powiedział prezydent Litwy, także realna pomoc w broni, pomoc żołnierzom ukraińskim, którzy chcą walczyć, pomóc narodowi ukraińskiemu — dodał polski polityk.

Przeczytaj również:  Polskie Porozumienie Kynologiczne dokona rewolucji? Ministerstwo daje zielone światło

Zdaniem Mateusza Morawieckiego już teraz powinniśmy zacząć robić wszystko, by uniezależnić się od wpływów rosyjskich i zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa na przyszłość.

— Nie tylko Nord Stream 2. Musimy zamknąć Nord Stream 1, ostatecznie uniezależnić się od węglowodorów rosyjskich, od gazu, od ropy, od węgla, ale także zamrozić i konfiskować majątki ukraińskich oligarchów. Tych współpracujących z Putinem, wszystkich, małych i dużych, biznesowych i politycznych oligarchów. A pieniądze użyć na odbudowę infrastruktury wolnego, suwerennego państwa ukraińskiego. Musimy to zrobić. Musimy odciąć instytucje finansowe, rosyjskie firmy od finansowania na rynkach kapitałowych. Wykreślić ich z indeksu MSCI. Świat finansów doskonale wie, co to znaczy. Zamknąć SWIFT dla Rosji. Wszystkie sankcje są teraz na stole, powinny być na stole — dodał.

Zobacz również: Fiński generał nie ma wątpliwości: „Inwazja Rosji trwa już dłużej i jest droższa niż oczekiwał Putin”

Zobacz również: Polski dziennikarz zachwycony postawą Zełenskiego. „Niesamowita droga telewizyjnego komika”

źródło: Twitter.com

(Visited 644 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj