Prezes PiS Jarosław Kaczyński rozmawiał z niemieckim „Welt am Sonntag” i nie szczędził mocnych słów komentarza.

– Nie wolno wspierać Rosji miliardowymi opłatami za zakup energii – powiedział prezes PiS, poruszając m.in. kwestię polityki niemieckiej wobec wojny Rosji przeciwko Ukrainie.

Prezes PiS odpowiedział na pytanie, jak postrzega rolę Niemiec w obliczu trwającego konfliktu.

Jarosław Kaczyński nie ukrywał swojego niezadowolenia z powodu postępowania niemieckiego rządu. Ocenił, że Niemcy mogłyby dostarczyć więcej broni i opowiedzieć się za embargiem na ropę naftową.

– Warto też wiedzieć, że dochody Rosji z biznesu naftowego są cztery do pięciu razy wyższe niż z biznesu gazowego. Można również zastąpić dostawy ropy naftowej, ale w przypadku gazu ziemnego jest to trudniejsze. Właśnie nad tym pracujemy. Nie wolno nam stale wspierać wielkiego mocarstwa, jakim jest Rosja, miliardowymi opłatami za zakup energii. Jest to politycznie i moralnie niedopuszczalne. To musi się skończyć, a Niemcy powinny wreszcie zająć jasne stanowisko w tej sprawie – powiedział wicepremier ds. bezpieczeństwa.

Rozmówca Kaczyńskiego zauważył, że według kanclerza Niemiec embargo za energię wywołałoby recesję w Europie.

Na co Kaczyński odpowiedział, że „wolność nigdy nie jest tania”.

– Chodzi tu także o ochronę demokratycznego świata przed Putinem. Kanclerz Scholz również powinien to zrozumieć. Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku po 123 latach rozbiorów. To nas bardzo dużo kosztowało. Ludzie umierali z głodu, miasta były zniszczone, a produkcja przemysłowa wynosiła zaledwie 14 procent w porównaniu z rokiem 1914 – powiedział wicepremier.

Jedna z poruszanych kwestii dotyczyła opinii polskiego polityka na temat stawianych Berlinowi zarzutów o nadmierną przychylność wobec władz na Kremlu.

– Niemcy, podobnie jak Francja, mają silną skłonność do Moskwy. Przez lata rząd niemiecki nie chciał widzieć, co robi Rosja pod przywództwem Putina. Jak widzimy, źle się to skończyło. Ale nietrudno było przewidzieć, że tak się stanie. Ale Niemcy zawsze chcieli wiedzieć lepiej – stwierdził prezes Prawa i Sprawiedliwości mówiąc, jaką rolę powinny odgrywać Niemcy w Europie.

– Polska nie jest zadowolona z roli Niemiec w Europie. Powinna być bardziej konstruktywna. Ostatnie dziesięciolecia były właściwie próbą powtórzenia konstrukcji byłego kanclerza Rzeszy Bismarcka: dominacja Niemiec, ale w solidarności z Rosją – wskazał Kaczyński.

Zobacz również: Odnaleziono to w rosyjskich pojazdach. Wszystko się nagrało [WIDEO]

Zobacz również: Masowe groby w Buczy pod Kijowem, okropny widok. Udostępniono nagranie [WIDEO]

Źródło: Welt am Sonntag/pis.org.pl

(Visited 155 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj