Prezydent Joe Biden opublikował w mediach społecznościowych wpis, w którym przekonywał, że rosyjska inwazja na Ukrainę przyczyniła się w 70 proc. do wzrostu inflacji w ostatnim miesiącu.

— Wiem, że rodziny wciąż zmagają się z wyższymi cenami. Dorastałem w rodzinie, w której odczuwaliśmy każdy wzrost ceny benzyny. Powiedzmy absolutnie jasno, dlaczego ceny są teraz wysokie: COVID-19 i Władimir Putin — podkreślił Joe Biden.

Amerykański prezydent przytoczył dane na temat inflacji z marca. Ocenił, że za 70 proc. wzrost cen benzyny oraz żywności na świecie odpowiada wojna w Ukrainie.

— Robię wszystko, co w mojej mocy, aby obniżyć ceny i zająć się podwyżką cen Putina – zapewnił amerykański prezydent.

Prezydent USA zaznaczył, że z tego względu postanowił uwolnić milion baryłek ropy naftowej dziennie z amerykańskiej rezerwy strategicznej.

W Stanach Zjednoczonych w marcu inflacja osiągnęła 8,5 proc. w skali roku. W Polsce w marcu inflacja znalazła się na poziomie 11 proc. Jest to najwyższy wynik od ponad 21 lat.

Za sprawą takiej zmiany żywność podrożała nawet o 9,2 proc., szczególnie mąka (19,4 proc.), pieczywo (17,7 proc.) mięso wołowe (23 proc.), drób (32 proc.) oraz oleje, czy tłuszcze (24,8 proc.).

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Załamani obrońcy Mariupola: Zostało nam kilka dni życia, o ile nie kilka godzin [WIDEO]

Przeczytaj również:  Zmiany na brytyjskim dworze. Camilla porzuca wielowiekową tradycję

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ukraińcy wracają do siebie. Przedstawiono najnowsze dane

źródło: Twitter.com

(Visited 93 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj