Praca za granicą to dla wielu osób szansa na szybki zarobek, jednak decyzja o wyborze pracodawcy nie powinna być podejmowana zbyt pochopnie. Podczas poszukiwania pracy poza granicami kraju coraz więcej osób decyduje się na pomoc agencji. Czym się kierować przy jej wyborze, by mieć gwarancję bezpieczeństwa? Podpowiadamy!
Agencje pośrednictwa pracy w Polsce – sprawdź legalność
Każda osoba decydująca się na wyjazd do pracy za granicę ma dwie możliwości: szukanie zatrudnienia na własną rękę lub zdanie się na agencję pracy. Pierwsza opcja niesie ze sobą spore ryzyko, z kolei drugie rozwiązanie jest bezpieczniejsze, ponieważ większość agencji rzetelnie sprawdza potencjalnego pracodawcę. Istnieją również agencje, które regularnie współpracują z pewnymi pracodawcami, dzięki czemu mogą zapewnić odpowiednie warunki zatrudnienia.
Każdy, kto postanowił skorzystać z usług agencji pracy, powinien na samym początku współpracy sprawdzić wybranego pośrednika. Jest to kluczowe, by uniknąć oszustwa i wielu innych kłopotów. W jaki sposób sprawdzić legalność danej agencji? To bardzo proste. Agencja pracy, by móc działać legalnie, musi mieć certyfikat Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Wykaz certyfikowanych agencji można znaleźć na stronie rządowej gov.
Tylko niektóre instytucje i organizacje są zwolnione z konieczności posiadania certyfikatu. Należą do nich Ochotnicze Hufce Pracy, centra i kluby integracji społecznej, wyspecjalizowane organy wojskowe oraz podmioty zarejestrowane w CEIDG.
Agencja pracy za granicą – na co zwrócić uwagę?
Kolejny krok to sprawdzenie opinii o firmie w internecie. W tym celu można przejrzeć stronę internetową danej agencji, fora czy portale społecznościowe. Czerwona lampka powinna się zapalić, jeśli firma ma negatywne opinie lub jej danych nie ma w KRAZ. Oprócz tego niepokojące sygnały to:
- Brak adresu siedziby agencji i podawanie jedynie numeru telefonu lub adres e-mail.
- Brak strony internetowej.
- Bak informacji lub szczątkowe dane o firmie w internecie.
- Opłaty za znalezienie pracy za granicą.
- Propozycja podpisania umowy dopiero po przyjeździe na miejsce pracy za granicą.
- Brak weryfikacji kwalifikacji niezbędnych do wykonywania danej pracy.
Należy zawsze zachować ostrożność i nie podpisywać umowy, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości lub coś nas niepokoi. Sprawdzonym pośrednikiem, godnym zaufania jest Kono.jobs.
Biuro pośrednictwa pracy – zalety
Szukanie pracy poza granicami kraju za pośrednictwem agencji niesie ze sobą wiele korzyści. Oto najważniejsze z nich:
- Różnorodne oferty w jednym miejscu – porządna agencja pracy dysponuje szeroką bazą pracodawców, stanowisk oraz krajów, w których można podjąć pracę.
- Spora oszczędność czasu – odpada samodzielnie przeszukiwanie ogłoszeń o pracę na polskich czy zagranicznych portalach.
- Wsparcie doświadczonych doradców w organizacji wyjazdu – po stronie agencji leżą wszelkie formalności.
- Przygotowanie do wyjazdu – doradcy agencji udzielą wskazówek dotyczących ważnych kwestii, jakie należy wziąć pod uwagę podczas pierwszych dni pracy, podpowiedzą, jakie przedmioty zabrać itp.
- Opieka koordynatora na miejscu – w pierwszych dniach pracy oraz podczas kontaktu z pracodawcą można liczyć na wsparcie doświadczonego opiekuna.
- Minimum formalności – agencje pracy zajmują się przekładem dokumentów, uzyskiwaniem niezbędnych zezwoleń, a nawet organizacją podróży. Dzięki temu znika między innymi problem z bariery językowej.