Greta Thunberg przybyła 6 grudnia na szczyt klimatyczny w Madrycie. Młoda aktywistka ze Szwecji wzięła potem udział w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym w Hiszpanii.

Greta Thunberg zaraz po opuszczeniu jadącego z Lizbony pociągu została przywitana przez tłum reporterów oraz aktywistów na rzecz walki z globalnym ociepleniem. Szesnastoletnia Szwedka w asyście policji oraz personelu bezpieczeństwa ONZ poruszała się do oczekującego na nią auta. W piątkowym marszu na rzecz klimatu wzięły udział tysiące Hiszpanów. Wieczorna manifestacja podkreślała wagę szczytu klimatycznego ONZ COP25.

Przeczytaj również: Szymon Hołownia potwierdził swój start w wyborach prezydenckich: „Czas na człowieka, który przychodząc z dołu, naprawi to, co zostało zepsute u góry”

Władze Hiszpanii otwarcie zanegowały dane organizatorów marszu, według których na ulicach Madrytu znalazło się pół miliona manifestantów. Okazało się, że liczba uczestników była wielokrotnie przesadzona.

— Z naszych szacunków wynika, że w piątkowym marszu uczestniczyło 15 tys. osób — poinformował w komunikacie hiszpański rząd.

Sama Greta Thunberg nie przeszła jednak całej trasy marszu. Manifestacja, której punktem startowym był dworzec Atocha, a zwieńczeniem stacja metra Nuevos Ministerios Thunberg pokonała autem ze względów bezpieczeństwa. Hiszpańska policja poinformowała aktywistkę o potencjalnych zagrożeniach czyhających pośród wielotysięcznego tłumu i zasugerowała jej przebywanie w tym czasie w specjalnym samochodzie.

Przeczytaj również:  Rosyjscy dezerterzy uciekają do Gruzji. Kolejki samochodów ciągną się kilometrami [WIDEO]

W swoim przemówieniu przy Nuevos Ministerios Thunberg zapowiedziała, że zmiana w prowadzonej przez światowe rządy polityce klimatycznej „przyjdzie, czy oni tego chcą czy nie”. Zaapelowała też o prowadzenie dalszych działań na rzecz wywierania wpływu na polityków:

— Porzuciliśmy nasz komfort, aby powiedzieć politykom, że muszą ochronić przyszłość naszą oraz kolejnych pokoleń. Ta zmiana przyjdzie, czy oni tego chcą czy nie. Nie mamy bowiem innego wyjścia, a oczekuje tego wiele osób. Musimy działać w tym okresie panującego obecnie kryzysu ekologicznego i klimatycznego — nawoływała na wiecu.

Niestety nie wszystkim podoba się zamieszanie, jakie wywołuje wokół siebie Szwedka. Niektórzy z internautów zwracają uwagę na wykorzystywanie dziewczynki przez lobby klimatyczne.

— Totalny odlot. Ta cała Greta Thunberg to pacynka rekinów wielkiego biznesu, jak się znudzi ściągną rękawiczkę i rzucą ją w kąt — stwierdził jeden z użytkowników Twittera.

— Ten samochód jest Eco jak mniemam? Tektura, którą niosła Greta jest ze sztucznego tworzywa czy z biednego drzewa?… Szajba… — ocenił ktoś inny.

— Totalny odlot — kwituje krótko inna internautka.

Przeczytaj również:  Kaczyński ocenia wojnę w Jugosławii: "Tu chwilę postrzelali, tam tańczyli". Politykowi odpowiada ekspert

Przeczytaj również: Klaudia Jachira o Bożym Narodzeniu: „Jeżeli coś obchodzę, to przesilenie zimowe”

https://twitter.com/polski_piotr/status/1203070959214845952

źródło: TVP Info

(Visited 49 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj