propolski.pl: Greta Thunberg rozczarowana postawą światowych przywódców

Greta Thunberg nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla 2020

Tak, to nie sen. Greta Thunberg została zgłoszona przez dwóch szwedzkich posłów do Pokojowej Nagrody Nobla 2020. Młoda aktywistka jest coraz bardziej doceniana na całym świecie za swoją walkę na rzecz klimatu.

— Ciężko pracowała na to, żeby zmusić polityków do otwarcia oczu na kryzys klimatyczny. Działanie na rzecz redukcji ograniczenia naszych emisji i przestrzegania Porozumienia Paryskiego jest również działaniem na rzecz pokoju — argumentowali posłowie, którzy się za nią wstawili. Greta Thunberg nie pierwszy raz była nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla.

Jens Holm i Hakan Svenneling z Partii Lewicy są przekonani, że nastolatka w pełni zasługuje na uznanie. Wszystkich kandydatów można zgłaszać do 1 lutego, a nominacje pozostają tajne.

Poprzednio jej kandydaturę zgłosili norwescy politycy i dzięki temu w 2019 r. znalazła się w gronie osób, które otrzymały Right Livelihood Award — czyli alternatywnego Nobla. O 17-latce zrobiło się głośno, gdy w 2018 r. nie poszła do szkoły i wywołała strajk przed szwedzkim parlamentem na rzecz obrony klimatu.

Ponadto kontynuowała swój protest w każdy piątek miesiąca. Jej działania dały początek inicjatywie znanej jako Piątki dla Przyszłości. Dziewczyna jest także inicjatorką globalnego ruchu „Młodzież dla klimatu”.

źródło: wiadomosci.wp.pl

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these