Strona główna Europa Francja przerażona sytuacją w Polsce. Macron “nie wyklucza sankcji”

Francja przerażona sytuacją w Polsce. Macron “nie wyklucza sankcji”

2 min read
0
4
15,361
Emmanuel Macron

Wydaje się, że Francja ma coraz większy problem z Polską i Węgrami. — Francja nie chce tolerować tego, że Polska i Węgry w środku pandemii koronawirusa bardziej ograniczają podstawowe prawa — napisano w „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Niemiecka gazeta skomentowała zmiany w polskim prawie wyborczym, jak również węgierską ustawę o stanie zagrożenia. To właśnie za jej sprawą premier Orban mógł rządzić za pomocą dekretów. Według „FAZ sankcje przeciwko Polsce i Węgrom nie są wykluczone. Informacjom tym nie zaprzeczył minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian, który powiedział:

— Kwestia ta zostanie poruszona w odpowiednim czasie — stwierdził polityk.

Gazeta, korzystając z danych we francuskim MSZ, podała, że sytuacja w polskiej stolicy i Budapeszcie powinna być uwzględniona w trakcie ustalania nowego wieloletniego budżetu UE.

— Pandemia położyła kres podejmowanym przez prezydenta Emmanuela Macrona próbom zbliżenia z Polską i Węgrami — czytamy w kolejnym fragmencie artykułu.

Niejasna jest jednak sytuacja odnośnie spotkania przywódców Polski, Niemiec oraz Francji w formule Trójkąta Weimarskiego.

— Irytację wywołało to, że bezpośrednio po wizycie Macrona w Warszawie w lutym prezydent Andrzej Duda podpisał sporną ustawę umożliwiającą karanie krytycznych wobec rządu sędziów — kontynuowano we Frankfurter Allgemeine Zeitung.

źródło: dorzeczy.pl

Reakcja
10
Przeczytaj również:  Angela Merkel do prezydenta Francji: "Mam dość sprzątania po tobie"
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej napisanych przez Piotr Krzemiński
Załaduj więcej w  Europa

Sprawdź również

Unijny program pomocowy Merkel i Macrona może uderzyć w Polskę. Zapłacimy najwięcej?

Jak informuje „Rzeczpospolita”, fundusz pomocowy zaproponowany przez Niemcy i Francję może…