Francja wciąż zmaga się z protestami. Tamtejsze ministerstwo spraw wewnętrznych  wyraziło „zaniepokojenie przemocą” i podało, że w sobotę na ulice w całym kraju wyszło około 30 tysięcy ludzi.

Francja ma problem z tzw. „żółtymi kamizelkami” od przeszło roku. Skala protestów i masowych wystąpień jest co prawda sporo niższa niż w 2018, lecz francuskie służby nie bagatelizują zagrożenia i używają wobec demonstrantów siły. Nawet jeśli ci wyrażają swoje niezadowolenie z polityki rządu w sposób pokojowy. Sieć obiegło nagranie, na którym widać, jak policjant odpala granat gazowy w kierunku stojącego tuż obok niego mężczyzny. Uczestnik protestów otrzymał ranę w oko i zdaniem obserwatorów, tak bliski kontakt z bronią tego rodzaju pozbawi go wzroku.

Nie brakuje jednak demonstrantów podpalających auta i niszczących mienie publiczne. Francuskie służby poinformowały o około 300 zamaskowanych anarchistów, odpowiedzialnych za zniszczenie zniszczeniem centrum handlowego i siedziby banku HSBC na Place d’Italie w Paryżu. Agresywni protestujący wtargnęli też do centrum handlowego Les Halles w centrum francuskiej stolicy, gdzie zaatakowali klientów oraz turystów ciskając w nich metalowe pręty i inne niebezpieczne przedmioty.

„Żółte kamizelki” występują w obronie najbiedniejszych. Domagają się niskich podatków, demokracji bezpośredniej oraz ograniczenia konsumpcjonizmu w życiu Francuzów. Krytykują napływ zagranicznego kapitału oraz działalność sektora bankowego.

Francja. Policja strzela w ludzi.

Francja. Policja strzela granatem gazowym w oko stojącego mężczyzny. Szanse na odzyskanie wzroku mniejsze niż 1%.Od czasu pierwszych protestów już kilkadziesiąt osób straciło oko, a kilkaset doznało poważnych urazów głowy od strzału z granatników.Jak tam praworządność w krajach członkowskich panie Timmermans? Jak tam ciekawostki ze świata tefałeny, onety, wyborcze? No bo co tam jakieś Chiny, Chile, Francja. MARSZAŁEK SENATU K***A!

Gepostet von Kamieni Kupa am Montag, 18. November 2019

źródło: onet

(Visited 100 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj