Według informacji amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), efekty uboczne po przyjęciu trzeciej dawki szczepionki na są bardzo podobne do tych, które występują po drugiej dawce preparatu. O sprawie pisze „New York Times”.

— Trzecia dawka szczepionki jest bezpieczna — przekonuje CDC. Jak podaje organizacja, Amerykanie biorący udział w badaniu zgłaszali zbliżone efekty uboczne do tych, które występowały u nich po przyjęciu drugiej dawki preparatu.

Wspomniane badanie przeprowadzono od połowy sierpnia do połowy września. Łącznie przeanalizowano 12 600 przypadków, głównie osób o osłabionej odporności.

Efekty uboczne — szczegóły

Aż 79,4 procent Amerykanów, którzy zdecydowali się na przyjęcie trzeciej dawki, skarżyło się na ból i opuchliznę w miejscu zastrzyku. Wcześniej, podobny dyskomfort zgłosiło 77,6 procent badanych. Najciekawsze jest jednak to, że najbardziej niepożądany efekt — czyli gorączka i mocne bóle głowy — zgłosiło 74,1 procent uczestników badania. Przy drugiej dawce było 76,5 procent.

— Większość zgłaszanych reakcji było łagodnych bądź umiarkowanych i przemijających. Najczęściej zgłaszano je dzień po przyjęciu szczepionki — czytamy w komunikacie CDC.

Przeczytaj również:  USA: 10-latek zastrzelił matkę, bo nie chciała mu kupić okularów VR

Amerykańska Agencja Leków i Żywienia (FDA) oraz CDC zalecają, że trzecią dawkę szczepionki firmy Pfizer powinny przyjąć osoby powyżej 65 roku życia po sześciu miesiącach od wstrzyknięcia drugiej.

Do 19 września w Stanach Zjednoczonych trzecią dawkę preparatu przyjęło ponad 2 miliony osób, w tym prezydent Joe Biden.

Przeczytaj również: Trzaskowski skomentował propozycję Donalda Tuska: „To jest nelson założony PiS-owi”

Przeczytaj również: Niedzielski: przekroczyliśmy barierę czwartej fali. W zasadzie tego należało się spodziewać [WIDEO]

Źródło: Tysol

(Visited 2 503 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj