Lech Wałęsa jest z pewnością kontrowersyjnym politykiem, który został zapamiętany jako niekwestionowana twarz zmian, jakie miały miejsce w Polsce oraz Europie Środkowej. Przywódca strajków i lider ugrupowań opozycyjnych przyczynił się do upadku komunizmu. Wałęsa był prezydentem RP przez okres jednej kadencji w latach 1990 – 1995. Polityk po przejściu na emeryturę zajął się głoszeniem wykładów i przemówień na arenie międzynarodowej. Brał również udział w ogromnej ilości konferencji. W ostatnich latach zajął się głównie działalnością internetową. Były prezydent szczególnie upodobał sobie media społecznościowe, często gdzie dyskutuje z internautami i nie szczędzi kontrowersyjnych wypowiedzi dotyczących bieżących wydarzeń. Chętnie publikuje również wpisy i zdjęcia z życia osobistego, które nie raz wprawiają w osłupienie jego czytelników.

1. Lech Wałęsa w latach 1961-1967 pracował w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Łochocinie. W latach 1963-1965 odbywał również służbę wojskową w Koszalinie. Dwa lata później trafił do Stoczni Gdańskiej, w której pracował do 1976 r. dopóki nie został zwolniony za publiczną krytykę organizacji związkowych. Wałęsa pracował również w Gdańskich Zakładach Mechanizacji Budownictwa ZREMB oraz Zakładach Robót Elektrycznych Elektromontaż w Gdańsku. Z wykształcenia był elektrykiem, w 1980 r. gdy pracował w Stoczni Gdańskiej, rozpoczął się strajk stoczniowców, a mężczyzna stanął na jego czele. Wkrótce został współzałożycielem NSZZ Solidarność, a tym samym pierwszym jego przewodniczącym. Związek cieszył się ogromną popularnością, a w latach swojej świetności miał nawet 10 milionów członków. Okazuje się, że Wałęsa za sprawą swoich działań stał się obok papieża Jana Pawła II najbardziej znanym Polakiem na świecie.

Przeczytaj również:  Lech Wałęsa o problemach, które zauważa. "Cała nasza rewolucja była po to..."

2. Lech Wałęsa zawsze pokazywał się jako osoba bardzo wierząca. Przez wiele lat nosił wpięty w marynarkę wizerunek Matki Boskiej, który podkreślał jego przynależność do Kościoła.

3. Lech Wałęsa był jednym z pierwszych internowanych po tym, gdy wprowadzono stan wojenny 13 grudnia 1981 roku. W 1982 r. władze PRL dokładały wszelkich starań, aby zepsuć dobre imię Wałęsy. Starały się również przeciągnąć Wałęsę na swoją stronę. Gdy wojna się skończyła, w Polsce doszło do częściowo wolnych wyborów, a następnie do powstania pierwszego niekomunistycznego rządu, któremu przewodził premier Tadeusz Mazowiecki. Te wielkie zmiany w Polsce zapoczątkowały rewolucję w innych krajach należących do tzw. bloku wschodniego.

(Visited 590 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj