Lech Wałęsa jest z pewnością kontrowersyjnym politykiem, który został zapamiętany jako niekwestionowana twarz zmian, jakie miały miejsce w Polsce oraz Europie Środkowej. Przywódca strajków i lider ugrupowań opozycyjnych przyczynił się do upadku komunizmu. Wałęsa był prezydentem RP przez okres jednej kadencji w latach 1990 – 1995. Polityk po przejściu na emeryturę zajął się głoszeniem wykładów i przemówień na arenie międzynarodowej. Brał również udział w ogromnej ilości konferencji. W ostatnich latach zajął się głównie działalnością internetową. Były prezydent szczególnie upodobał sobie media społecznościowe, często gdzie dyskutuje z internautami i nie szczędzi kontrowersyjnych wypowiedzi dotyczących bieżących wydarzeń. Chętnie publikuje również wpisy i zdjęcia z życia osobistego, które nie raz wprawiają w osłupienie jego czytelników.
1. Lech Wałęsa w latach 1961-1967 pracował w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Łochocinie. W latach 1963-1965 odbywał również służbę wojskową w Koszalinie. Dwa lata później trafił do Stoczni Gdańskiej, w której pracował do 1976 r. dopóki nie został zwolniony za publiczną krytykę organizacji związkowych. Wałęsa pracował również w Gdańskich Zakładach Mechanizacji Budownictwa ZREMB oraz Zakładach Robót Elektrycznych Elektromontaż w Gdańsku. Z wykształcenia był elektrykiem, w 1980 r. gdy pracował w Stoczni Gdańskiej, rozpoczął się strajk stoczniowców, a mężczyzna stanął na jego czele. Wkrótce został współzałożycielem NSZZ Solidarność, a tym samym pierwszym jego przewodniczącym. Związek cieszył się ogromną popularnością, a w latach swojej świetności miał nawet 10 milionów członków. Okazuje się, że Wałęsa za sprawą swoich działań stał się obok papieża Jana Pawła II najbardziej znanym Polakiem na świecie.
2. Lech Wałęsa zawsze pokazywał się jako osoba bardzo wierząca. Przez wiele lat nosił wpięty w marynarkę wizerunek Matki Boskiej, który podkreślał jego przynależność do Kościoła.
Instagram.com/presidentwalesa
3. Lech Wałęsa był jednym z pierwszych internowanych po tym, gdy wprowadzono stan wojenny 13 grudnia 1981 roku. W 1982 r. władze PRL dokładały wszelkich starań, aby zepsuć dobre imię Wałęsy. Starały się również przeciągnąć Wałęsę na swoją stronę. Gdy wojna się skończyła, w Polsce doszło do częściowo wolnych wyborów, a następnie do powstania pierwszego niekomunistycznego rządu, któremu przewodził premier Tadeusz Mazowiecki. Te wielkie zmiany w Polsce zapoczątkowały rewolucję w innych krajach należących do tzw. bloku wschodniego.
Zrzut ekranu z kanału YouTube/Pomorskie.eu