Dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni przekazał, że w sobotę o godzinie 9:34 odszedł emerytowany papież Benedykt XVI.

Benedykt XVI zmarł w budynku klasztornym Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich. Mieszkał tam od swojej historycznej rezygnacji w 2013 roku.

O pogorszeniu stanu zdrowia duchownego informował papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie mówiąc, że jest „bardzo chory”. Następnie pojechał do niego z wizytą.

Joseph Ratzinger był 265. papieżem w historii Kościoła katolickiego. Po śmierci Jana Pawła II, jako jeden z jego najbliższych współpracowników został wybrany na jego następcę. Pełnił swoją funkcję od 2005 do 2013 roku. Był pierwszym papieżem od XV wieku, który dobrowolnie zrezygnował ze swojego urzędu.

Papież Benedykt XVI dwa razy odwiedził Polskę. W naszej pamięci szczególnie zapisał się rok 2006. Wtedy duchowny przyjechał do Częstochowy wybierając Polskę jako cel swojej drugiej podróży apostolskiej.

– Bardzo pragnąłem wizyty w kraju i pośród ludu, z którego wywodził się mój umiłowany poprzednik, Sługa Boży Jan Paweł II. Przybyłem, aby przejść jego śladami, prześledzić drogę jego życia od dzieciństwa aż do wyjazdu na niezapomniane konklawe 1978 r. – tak mówił Benedykt XVI.

Papież spotkał się wówczas z prezydentem Lechem Kaczyńskim i odprawił mszę świętą na placu Piłsudskiego w Warszawie. Pojechał także do Wadowic, Krakowa i do klasztoru na Jasnej Górze. Towarzyszyło mu wtedy ponad 500 tys. pielgrzymów.

Ratzinger był wybitnym teologiem. Tworzył prace dotyczące teologii dogmatycznej oraz fundamentalnej. Najwięcej uwagi poświęcił tajemnicy Kościoła i osobie Jezusa Chrystusa. Badał aktualną kondycję chrześcijaństwa na świecie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: KRRiT wszczęło postępowanie przeciwko TVN

źródło: PAP / rp.pl / tysol.pl

(Visited 107 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj