propolski.pl: Władimir Putin

Amerykański historyk ostrzega! Putin chce zagłodzić miliony ludzi. Ma swój plan

Amerykański historyk Prof. Timothy Snyder ostrzegł przed problemem blokady ukraińskiego zboża przez Rosjan.

– Rosja planuje głodzić ludzi w Azji i Afryce, by wygrać swą wojnę w Europie – powiedział prof. Timothy Snyder.

– Koszmar głodowego planu Putina jest takich rozmiarów, że mamy trudności z jego pojęciem. Zapominamy też, jak ważna jest żywność dla polityki. Kilka przykładów z historii może być tu pomocne – dodał Snyder w mediach społecznościowych.

Profesor podkreślił, że Stalin chciał eksploatować czarnoziemy Ukrainy, by zbudować przemysł w Związku Radzieckim. Tymczasem kolektywizacja w rolnictwie przyczyniła się do śmierci ok. 4 mln ludzi na Ukrainie.

Władimir Putin pójdzie w ślady Stalina i Hitlera?

– Warto przypomnieć, że gdy ludzie (na Ukrainie) zaczęli masowo umierać, Stalin odpowiedzialnością obciążał ich samych. Sowiecka propaganda tych, którzy zwracali uwagę na głód, nazywała nazistami. Właściwi naziści mieli podobne koncepcje – podobał im się pomysł kontrolowania ukraińskiego rolnictwa. W istocie był to główny cel wojenny Hitlera, który planował skierowanie ukraińskiego zboża do Niemiec w nadziei na wywołanie fali głodu wśród milionów radzieckich obywateli – zaznaczył Snyder.

Zdaniem profesora rosyjski przywódca robi dokładnie to samo.

– Rosyjska polityka pamięci jest fundamentem XXI-wiecznego planu głodowego. Rosjanom wmawia się, że fala głodu wywołana przez Stalina była przypadkiem, a Ukraińcy są nazistami. To daje uzasadnienie blokadzie (na Morzu Czarnym) i grabieży – napisał historyk.

W jego ocenie plan rosyjskiego prezydenta ma działać na trzy sposoby. M.in. chodzi o niszczenie Ukrainy poprzez odcięcie jej eksportu. Drugim działaniem ma być wywołanie fali uchodźców z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. To wszystko ma destabilizować Unię Europejską.

– Wreszcie, co najstraszniejsze, głód na świecie jest niezbędnym tłem dla kampanii rosyjskiej propagandy przeciwko Ukrainie. Śmierć prawdziwych mas ludzi jest potrzebna jako tło dla rywalizacji propagandowej, bo gdy zaczną się zamieszki z powodu braków żywności, a głód zacznie się rozszerzać, rosyjska propaganda będzie obciążać winą Ukrainę i wzywać do uznania jej zdobyczy terytorialnych oraz zniesienia sankcji – przekonywał Timothy Snyder na Twitterze.

źródło: Gazeta Wyborcza

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these