Jak przekazał dziennik „Daily Telegraph”, brytyjscy naukowcy rozważają stworzenie uniwersalnej szczepionki, która działałaby na wszystkie odmiany koronawirusa, celując w jego rdzeń, a nie jedynie w biało kolca. Takie rozwiązanie miałoby być dostępne już za rok.
Jeżeli te doniesienia się potwierdzą, cała zabawa ma szansę ruszyć od początku. Naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham opracowują „uniwersalną” szczepionkę przeciwko koronawirusowi, która miałaby położyć kres potrzebie ciągłej walki z mutacjami.
Obecne szczepionki, które weszły do obiegu, należą do firm Pfizer/BioNTech i AstraZeneca i koncentrują się one na atakowaniu kolca wirusa. Istnieją jednak duże wątpliwości, czy ich skuteczność wraz z upływem czasu nadal będzie tak wysoka. Szczególnie po zetknięciu się z mutacjami w wariancie południowoafrykańskim i brazylijskim naukowcy są przekonani, że trzeba szukać innych rozwiązań.
Nowe preparaty mają teoretycznie chronić przed wszystkimi obecnymi mutacjami wirusa i mieć większą skuteczność. Warto tu jednak podkreślić słowo „teoretycznie”.
Zobacz również: Gowin zdecydował. Ośmioro polityków Porozumienia wydalonych z partii
Wraz z naukowcami z Uniwersytetu w Nottingham firma Scancell chce stworzyć szczepionkę celującą w rdzeń wirusa, zwany nukleokapsydem lub białkiem „N”. Jak donosi dziennik, testy tych szczepionek rozpoczną się w drugiej połowie bieżącego roku po otrzymaniu pozytywnych wyników testów na gryzoniach.
— Niekoniecznie twierdzimy, że będzie to szczepionka +pankoronawirusowa+, ale ma potencjał, aby taką być po prostu ze względu na to, gdzie jest skierowana — powiedział główny dyrektor medyczny Scancell, dr Gillies O’Bryan-Tear.
Zobacz również: Joanna Jędrzejczyk z żalem: „To smutne, że musimy żyć w takim kraju”
Firma jest również na etapie poszukiwania dużego partnera farmaceutycznego, który wykazałby chęć inwestowania w badania.
— Ale z (partnerem) oraz pozytywnymi wynikami z I i II fazy badań szczepionka może być opracowana w ciągu roku. Nie ma powodu, dla którego, jeśli zdobędziemy partnera, nie mielibyśmy być w stanie zrobić tego tak szybko, jak zrobili to inni — dodał dr O’Bryan-Tear.
Źródło: NCzas.com