Trądzik to obecnie jedna z najczęstszych chorób skóry. Dotyka zarówno nastolatków, jak i dorosłych. Trądzik zaskórnikowy to forma niezapalna i jedna z łagodniejszych dermatoz. Aby dowiedzieć się, co dokładnie leży u jego podstaw, trzeba przeanalizować nie tylko używane kosmetyki, ale też codzienną dietę oraz ewentualne choroby towarzyszące.
Trądzik zaskórnikowy to nie tylko „czarne kropki” (zaskórniki otwarte), ale także zaskórniki zamknięte (podskórne grudki, z których, przy próbie usunięcia, wychodzi jasna wydzielina przypominająca nitkę). Jest on widoczny najczęściej w tzw. strefie T, ale może się też pojawić się na całej twarzy, dekolcie, uszach i plecach, czyli wszędzie tam, gdzie znajduje się najwięcej gruczołów łojowych.
Przyczyny
Trudno wskazać jednoznacznie przyczynę trądziku zaskórnikowego. Mogą na niego wpływać czynniki zewnętrzne, czyli kosmetyki komedogenne, czyli zapychające pory w skórze, ale także wewnętrzne, takie jak zaburzenia hormonalne. Zmiany powstają na skutek zatykania ujść gruczołów łojowych m.in. przez nadmierne rogowacenie okołomieszkowe, zwiększoną produkcję sebum, ale także wówczas, kiedy stosujemy nieodpowiednie kosmetyki, zawierające parafinę czy lanolinę. Na początku rozszerzają się ujścia gruczołów i widzimy je w postaci tzw. rozszerzonych porów, gdzie w konsekwencji dochodzi do ich zaczopowania przez sebum oraz warstwy rogowe i tworzy się zaskórnik.
Objawy
Trądzik zaskórnikowy widoczny jest to tylko jako zmiany punktowe, ale są to zmiany w obrębie całej twarzy – mamy do czynienia z zaskórnikami zamkniętymi i otwartymi, rozszerzonymi ujściami gruczołów łojowych, szorstką, przetłuszczającą się, świecącą czy poszarzałą skórą, mamy uczucie ściągnięcia i podrażnienia. Wszystko zależy od codziennej pielęgnacji. Stosowanie zbyt dużej ilości kosmetyków o działaniu złuszczającym może spowodować podrażnienie i odwodnienie skóry. W konsekwencji wydziela ona nadmierną ilość sebum, przez co staje się przetłuszczona.
Pielęgnacja i leczenie
Aby mówić o leczeniu, najpierw musimy znaleźć przyczynę trądziku. Na początku warto zrobić badania pod kątem hormonalnym, ze szczególnym uwzględnieniem androgenów odpowiedzialnych za łojotok i zgrubienie warstwy rogowej. Następnie trzeba sprawdzić pracę tarczycy, bo jeśli działa ona nieprawidłowo, może doprowadzić do łojotoku lub nadmiernego wysuszenia skóry. Także nasza dieta powinna być dobrze zbilansowana, jeśli chodzi o makro- i mikroelementy. Na przykład niedobór cynku, zbyt wysoki poziom cukru czy wysoko przetworzona żywność mogą mieć bardzo negatywny wpływ na skórę. Ważną rolę odgrywa pielęgnacja domowa – wybierając kosmetyki, trzeba przejrzeć ich skład pod kątem substancji komedogennych. Oczywiście należy też pamiętać o nawilżaniu skóry. Polecane kosmetyki o wyjątkowych właściwościach nawilżających i antyoksydacyjnych to seria marki GraceFull Cosmetics: innowacyjny, przeciwstarzeniowy krem do twarzy (Global Anti-Aging Face Cream), innowacyjny krem do pielęgnacji szyi i dekoltu o globalnym działaniu przeciwstarzeniowym (Firming Neck & Décolleté Cream) oraz innowacyjny rozświetlająco-wygładzający krem pod oczy (Illuminating Eye Contour Cream).
Oczyszczanie
Istotne dla prawidłowej pielęgnacji cery trądzikowej jest oczyszczanie. Musimy pamiętać, że bez porządnego oczyszczania nie mamy szans w walce z zaskórnikami. Trzeba czyścić skórę dogłębnie, ale nie uszkadzając jej struktur. Mówimy tutaj zazwyczaj o podwójnym oczyszczaniu. Warto też włączyć do pielęgnacji produkty złuszczające (kwas glikolowy, kwas salicylowy, kwas azelainowy, retinol), w zależności od tego, jakie są potrzeby skóry. Polecamy oczywiście, aby z tym problemem wybrać się na konsultacje do dermatologa albo doświadczonego kosmetologa.
Na koniec musimy wspomnieć o ochronie przed promieniowaniem UV, które powoduje wysuszanie i odwodnienie skóry, a tym samym zwiększa predyspozycje skóry do powstawania zaskórników. Trzeba pamiętać, że złuszczanie uwrażliwia skórę na działanie promieniowania, dlatego zanim nie wprowadzimy do codziennej rutyny pielęgnacyjnej kosmetyków z filtrem, nie możemy wykonywać złuszczania, żeby nie pogorszyć stanu skóry.
Niestety walka z trądzikiem zazwyczaj jest długotrwała. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, poznać potrzeby skóry oraz reakcje naszego organizmu. Tylko kompleksowe działanie może przynieść oczekiwane efekty w walce z trądzikiem.