Niemiecki dziennik „Sueddeutsche Zeitung” ujawnił o czym rozmawiał Donald Tusk podczas swojej październikowej audiencji u papieża Franciszka.

Według relacji „Sueddeutsche Zeitung”, papież jako jedna z pierwszych osób wiedziała o planach Tuska i tym, że były premier nie wróci już do czynnej polityki w Polsce. Głowę Kościoła Katolickiego już wtedy poinformowano o tym, że Donald Tusk ma w planach objęcie funkcji przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej. EPL określana jest często jako swego rodzaju „rodzina” europejskich ugrupowań o charakterze chadeckim.

— Franciszek dowiedział się wówczas tego, o czym wiedzieli nieliczni. Papież długo patrzył mu w oczy i zapytał, czy partia ta umie odróżnić popularność od populizmu — donosi niemiecki dziennik.

Niemieccy dziennikarze relacjonują także, że papież miał wypytywać Tuska o wewnętrzne tarcia w EPL i zachowanie „populisty z Węgier”. Mowa tutaj o Viktorze Orbanie, skonfliktowanym od dawna z EPL z powodu braku respektowania przez węgierskiego premiera „jej podstawowych wartości”.

„Sueddeutsche Zeitung” przekonuje także, że były polski premier planuje zmusić Orbana do „poważnej rozmowy” i zmiany dotychczasowej polityki, bardziej przystającej do realiów panujących wewnątrz „chrześcijańsko-demokratycznej” EPL.

źródło: Do Rzeczy

(Visited 67 times, 1 visits today)
Przeczytaj również:  Donald Tusk: To niegodne premiera. Bardzo wstydzę się za Morawieckiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj