Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że czekają nas ważne zmiany w podatkach. Wszystko to w ramach zapowiedzianej przez rząd tarczy antyputinowskiej.

— Nie chcemy być niewolnikami Rosji i Putina. Stąd nasz jasny cel — silna, stabilna gospodarka — powiedział szef polskiego rządu mówiąc, że, „do konsultacji kierujemy projekt obniżenia stawki PIT z 17 proc. do 12 proc.”

— Do konsultacji kierujemy projekt obniżki podatku (PIT) z 17 na 12 proc. To jest ten próg, który obowiązuje wszystkie osoby płacące na skali podatek zarówno emeryci, jak i osoby pracujące na pełnym etacie na umowie o pracę, bez żadnych dodatkowych warunków, bez żadnych ‚haczyków’, jak to się mówi. Po prostu obniżenie stawki podatku PIT z 17 na 12 proc. Tej stawki, którą zresztą obniżyliśmy dwa i pół roku temu z 18 na 17 proc. — wyjaśnił premier RP.

Mateusz Morawiecki ogłosił, że rząd planuje wprowadzić rozwiązanie polegające na tym, że „do kwoty 8 tys. 700 zł dla rozliczających się na liniowej stawce podatkowej będzie można zaliczyć składkę zdrowotną NFZ w koszty”.

Przeczytaj również:  Europort będzie niepotrzebny. Spółka Elewarr robi dla eksportu znacznie więcej

— Podobnie jak dla osób rozliczających się na ryczałcie, połowa płaconej będzie mogła być odliczona od przychodów ewidencjonowanych, bo tam nie ma przecież kosztów dla ryczałtowców. Zakładamy także możliwość pełnego rozliczania się samotnego rodzica z dzieckiem — dodał Morawiecki.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało także powrót do wspólnego rozliczania z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców.

Ministerstwo przekazało, że wspólne rozliczenie będzie mogło zastąpić ulgę dla samotnych rodziców w wysokości 1,5 tys. zł. Resort finansów poinformował, że na nowych zmianach zyska nawet 13 mln podatników, natomiast koszty dla budżetu państwa wyniosą 15 mld zł rocznie.

Ministerstwo Finansów zaproponowało także wyłączenie składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania dla podatników na podatku liniowym, ryczałcie oraz karcie podatkowej.

Ponadto nastąpi likwidacja ulgi dla klasy średniej, a zmiana ta będzie dotyczyła 3,1 mln osób. Kwota wolna od podatku wynosząca 30 tys. zł oraz próg podatkowy 120 tys. zł pozostaną bez zmian.

Zobacz również: Elon Musk zatańczył z radości. „To wspaniały dzień” [WIDEO]

Zobacz również: Od 28 marca koniec z obowiązkiem noszenia maseczek. Jest jednak kruczek

Przeczytaj również:  Najman skonfrontował się z hejterami: "Postanowiłem się wrócić i dopytać, który to taki odważny" [WIDEO]

źródło: YouTube.com, wprost.pl, TVP.Info

(Visited 162 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj