Strona główna Europa Szwecja chce usunąć ze szkół naukę hymnu narodowego: „Chcemy uniknąć przeciążenia programu szczegółami”

Szwecja chce usunąć ze szkół naukę hymnu narodowego: „Chcemy uniknąć przeciążenia programu szczegółami”

2 min czytania
0
0
813
flaga Szwecji

Z informacji uzyskanych od RMF FM wynika, że Szwedzka Agencja ds. oświaty (Skolverket) zamierza wprowadzić wiele zmian w projekcie nowej podstawy programowej. Jedną z nich ma być wykreślenie nauki hymnu narodowego. Ten szokujący pomysł nie spodobał się centroprawicowej opozycji. Szwecja nie pierwszy raz prezentuje tego typu kontrowersyjne plany.

Najnowszy projekt zakłada zniesienie wymogu nauki hymnu narodowego, psalmów oraz innych pieśni na lekcji muzyki. Obowiązywałby on w szkołach podstawowych. Wycofania propozycji Skolverket domaga się wiceprzewodnicząca parlamentarnej komisji edukacji Kristina Axen Olin. Czy Szwecja rzeczywiście pozwoli na takie zmiany?

— Brak hymnu w programie nauczania to dowód, że przestajemy uczyć historii Szwecji. Dobrowolnie rezygnujemy z nauczania wartości, które są podstawą naszej tożsamości — mówiła zaniepokojona polityk.

Natomiast przedstawiciele agencji nie widzą nic złego w tej decyzji. Przekonują, że pominięcie niektórych elementów w programie nauczania nie będzie wiązało się z poważnymi konsekwencjami. Projekt rzekomo konsultowany z kadrą nauczycielską ma na celu uniknięcie przeciążenia programu szczegółami.

Nowa podstawa programowa dla szkół będzie przedstawiona szwedzkiemu rządowi już w połowie grudnia. O przyszłości tego dokumentu zdecyduje minister edukacji Szwecji Anna Ekstroem. Niestety to nie pierwsze tego typu kontrowersje w tym kraju. Wcześniejsze dotyczyły rezygnacji z nauczania Biblii, a także antyku na lekcjach historii.

źródło: wsensie.pl

Reakcja
1
Przeczytaj również:  Jonny Daniels uderzył w Sylwię Spurek. Lewicowa europosłanka będzie tłumaczyć się przed Komisją Europejską
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej napisanych przez Marlena Piechocka
Załaduj więcej w  Europa

Sprawdź również

Unijny program pomocowy Merkel i Macrona może uderzyć w Polskę. Zapłacimy najwięcej?

Jak informuje „Rzeczpospolita”, fundusz pomocowy zaproponowany przez Niemcy i Francję może…