Każdy samochód ma mniej lub bardziej skomplikowaną konstrukcję, a wraz z jego eksploatacją konieczna jest wymiana części. Które z nich ulegają najczęstszej wymianie? Sprawdźmy.
Regularny przegląd, a także okresowa naprawa samochodu to naturalna kolej rzeczy w życiu każdego pojazdu. Wysokie obciążenia, stan polskich dróg, niesprzyjające warunki oraz długa eksploatacja samochodu sprawiają, że wiele części samochodowych traci swoje właściwości oraz ulega zużyciu. W zależności od cech produktów https://www.iparts.pl/cechy/, jedne mogą posłużyć nam dłużej, inne mają krótszą żywotność. Każdy właściciel samochodu może jednym tchem wymienić te części samochodowe, które wymagają regularnej wymiany.
Olej silnikowe i filtr oleju
Wymiana oleju silnikowego powinna być wykonywana zgodnie z zaleceniami producenta, jednak wiele zależy od rzeczywistego stopnia jego zużycia. Przyjmuje się, że olej silnikowy powinno wymieniać się raz na rok lub co 15-20 tys. km. Warto jednak pamiętać, że to właśnie od jakości zastosowanego oleju w gruncie rzeczy zależy żywotność układu napędowego. Im czystszy i świeższy olej, tym niższe ryzyko awarii silnika. Łącznie z wymianą oleju silnikowego należy wymienić też filtr oleju, który oczyszcza płyn z zanieczyszczeń. Podczas serwisu wymienia się także inne filtry.
Filtry paliwa i powietrza
Większość kierowców udając się na wymianę oleju, decyduje się za jednym razem wymienić filtr oleju oraz filtry paliwa i powietrza. Ich zadaniem, podobnie jak filtra oleju, jest ochrona silnika przed zanieczyszczeniami, które mogą dostać się do wewnątrz. Filtr kabinowy ma duży wpływ na nasze zdrowie, gdyż to on zatrzymuje wiele zanieczyszczeń pochodzących z dróg, takich jak cząsteczki metalu, asfaltu czy gumy. Bardzo często stosowany jest filtr z węglem aktywnym, który posiada dodatkową warstwę, jaka chroni nas przed zanieczyszczeniami. O tym, że filtr kabinowy należy wymienić, świadczy m.in. brzydki zapach w środku samochodu lub zaparowane szyby.
Elementy układu hamulcowego
Bardzo często podczas eksploatacji samochodu zużyciu ulegają też klocki hamulcowe, które narażone są na duże tarcia podczas jazdy. W tym przypadku wiele zależy od nas samych, a więc od stylu jazdy, jaki preferujemy oraz od modelu, na jaki zdecydowaliśmy się poprzednim razem. Dynamiczna jazda i niskiej jakości klocki hamulcowe mogą oznaczać wymianę już po kilku tysiącach kilometrów, dlatego decydując się na wymianę, warto wybrać wysokiej jakości klocki, które posłużą nam dłużej. Warto zaznaczyć, że klocki hamulcowe mają duży wpływ na bezpieczeństwo na drodze nie tylko nasze, ale też innych uczestników ruchu, więc nie należy na nich oszczędzać.
Układ zawieszenia
Stan polskich dróg sprawia, że kierowcy często są zmuszeni do wymiany zawieszenia. Mowa tu głównie o wahaczach, tulejach wahaczy, czy końcówkach stabilizatorów. Wymieniamy je przeważnie wtedy, kiedy w jednym z kół zaczyna nam coś stukać. Podobnie jak w powyższym przypadku, wiele zależy od naszego stylu jazdy, a także od zastosowanych części. Zaleca się co 20-30 tys. sprawdzać układ zawieszenia, by mieć pewność co do sprawnego układu zawieszenia.
Koszty wymiany powyższych części samochodowych są różne i zależą głównie od tego, czy zdecydujemy się na oryginalną produkt, czy kupimy zamiennik. Wszystkie te części znajdziemy w sklepie internetowym iParts.pl. Warto pamiętać, aby nie odwlekać z wymianą części samochodowych i nie bagatelizować objawów uszkodzenia pojazdu, gdyż to może przełożyć się na bezpieczeństwo na drodze nie tylko nasze, ale też innych uczestników ruchu.
Na pewno regularnie wymienia się oleje i filtry, ewentualnie klocki hamulcowe. Ja od czasu do czasu wymieniam też wahacze, właściwie co roku. Wiele z tych części dostępnych jest w sklepie internetowym IPARTS, gdzie mają konkurencyjną ofertę. Często tam kupuję