propolski.pl: Joe Biden po długiej rozmowie z Władimirem Putinem. "Wyraził zaniepokojenie"

Joe Biden po długiej rozmowie z Władimirem Putinem. „Wyraził zaniepokojenie”

46. prezydent USA Joe Biden odbył we wtorek rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Liderzy obydwu mocarstw dyskutowali m.in. o układzie rozbrojeniowym.

Joe Biden od początku swej prezydentury zabiega o pięcioletnie przedłużenie układu z Rosją o ograniczeniu zbrojeń strategicznych Nowy START. Według Jen Psaki, rzeczniczki Białego Domu, układ z Moskwą leży „w interesie narodowym USA”.

Układ Nowy START podpisano w Pradze, w kwietniu 2010 roku. Sygnatariuszami dokumentu „o dalszej redukcji i ograniczeniu ofensywnych zbrojeń strategicznych” byli wówczas Barack Obama oraz Dmitrij Miedwiediew. Układ wszedł w życie w lutym 2011 roku i zakładał redukcję arsenału nuklearnego obydwu mocarstw.

Nowy START wygaśnie w lutym. W październiku 2020 roku Donald Trump stanowczo odrzucił rosyjską propozycję w sprawie przedłużenia układu o rok bez żadnych warunków. Biały Dom domagał się wtedy wstrzymania modernizacji rosyjskiego arsenału głowic nuklearnych.

Przeczytaj również: Wpisy siostry Polaka z Plymouth i internautów: „Zbrodniarzom w białych fartuchach nie zapomnę”

— Przedłużenie układu ma nawet większy sens, gdy relacje z Rosją są, jak teraz, antagonistyczne — twierdziła rzecznik Białego Domu Jen Psaki, argumentując nowe stanowisko świeżej administracji USA w tej sprawie.

Prezydent Stanów Zjednoczonych poruszył również temat Ukrainy. Lider USA podkreślił „mocne wsparcie dla ukraińskiej suwerenności”. Biden w trakcie rozmowy z prezydentem Rosji wyraził także zaniepokojenie związane z niedawnym aresztowaniem nacjonalistycznego i antykremlowskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

Przeczytaj również: Bosak ostro: „Nie tak powinno być w Polsce”. Wpis rozniósł się szerokim echem

Źródło: Tysol

About the Author

Malicki Jan

Wspieram polskie sprawy i opowiadam się po stronie wolności. Chętnie oddaję się urokom rozrywki cyfrowej i jestem na bieżąco z platformą Xbox i Playstation.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these