Iran boleśnie odczuł śmierć swojego generała Kasema Sulejmaniego. Parę dni temu zapowiedział odwet po tym, jak na terenie Iraku dokonano ostrzału rakietowego na kolumnę aut. W wyniku czego dowódca elitarnej jednostki wojskowej Al-Kuds poniósł śmierć na miejscu. Decyzję o tej operacji podjął Donald Trump — to na jego polecenie zlikwidowano irańskiego generała.

Wedle wiedzy prezydenta USA Sulejmani planował ataki na amerykańskich dyplomatów i wojskowych. Amerykańscy żołnierze uprzedzili więc spodziewane wydarzenia. Trump tłumaczył, iż zamierzał „bronić narodu”. W swoich wyjaśnieniach podkreślił, że zrobił to po to, by powstrzymać wojnę, a nie ją rozpętać. Co na to Iran?

— Sulejmani organizował niebezpieczne ataki na amerykańskich dyplomatów i wojskowych. Miały one nastąpić w najbliższym czasie. Przyłapaliśmy go na gorącym uczynku i zlikwidowaliśmy — informował prezydent USA, ze swojej rezydencji na Florydzie.

Generał Sulejmani zginął w nocy z czwartku na piątek w Bagdadzie. Ponadto w rakietowym ataku USA zlikwidowano jednego z dowódców Kataib Hezbolllah — proirańskiej milicji irackiej, osobę Abu Mahdial-Muhandis. Do ataku na kolumnę pojazdów wykorzystano drony bezzałogowe. Zginęło wtedy łącznie osiem osób, a dziewięć zostało rannych.

Przeczytaj również:  Miedwiediew straszy bronią jądrową. Podaje "zasady użycia"

W konsekwencji ogłoszono trzydniową żałobę narodową w Iraku. Iran opłakiwał generała i już 3 stycznia zapowiedział „miażdżącą zemstę” w reakcji na to wydarzenie.

W nocy Iran w mściwym odwecie wobec Stanów Zjednoczonych zaatakował amerykańskie bazy w Irbil w irackim Kurdystanie oraz Al Asad. Atak miał przebiegać około godz. 1:30 czasu lokalnego. Oba miejsca zostały ostrzelane.

W ich kierunku z terenu Iranu poleciały 22 pociski. W ugrupowaniach stacjonujących w tych lokalizacjach znajdowali się również polscy żołnierze. Na bazę w Al Asad wystrzelono 17 pocisków rakietowych. Dwa pociski nie wybuchły. Z kolei na bazę wojskową położoną w Irbil spadło 5 pocisków.

Szef MSZ Iranu wypowiedział się po tym, jak dokonano odwetu: „Nie dążymy do eskalacji sytuacji ani wojny, ale będziemy się bronic”.

źródło: TVP Info, TVN24.pl

(Visited 193 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj