– Od 6 września Ukraińcy dokonali ogromnych zdobyczy terytorialnych. To jedna z najlepszych kontrofensyw od czasów II wojny światowej, a zarazem jedna z największych porażek sił rosyjskich od czasów II wojny – powiedział brytyjski ekspert wojskowy Ed Arnold zachwycony postawą ukraińskiej armii.

Na pytanie dziennika „Spiegel”, jak Ukraińcom udało się do tego doprowadzić odpowiedział:

Są bardziej ambitni, realizują koncepcję natowską, bo są tak wyszkoleni. Mądrze wykorzystują swoje rezerwy, wykorzystują słabe punkty i dzięki temu mogą teraz odnosić znaczące sukcesy przyznał.

Ekspert ocenił, że jest „to jedna z najlepszych kontrofensyw od czasów II wojny światowej, a zarazem jedna z największych porażek sił rosyjskich od czasów II wojny światowej. To pokazuje Zachodowi, że Ukraińcy są w stanie sprostać wyzwaniu, i że jeśli dostaną więcej cięższego sprzętu teraz, przed nadejściem tegorocznej zimy, sprawy mogą się jeszcze bardziej poprawić dla Ukraińców”.

Brytyjski ekspert podziwia Ukraińców

Ed Arnold nie szczędził superlatywów pod adresem ukraińskich żołnierzy mówiąc, że „myślą perspektywicznie, przygotowują teren, są cierpliwi, mają doskonały wywiad, czyli obszar, w którym prawie na pewno są wspierani w dużym stopniu przez Zachód. Mają doskonałe planowanie. I są w stanie bardzo dobrze zrealizować swój plan. To są cechy charakterystyczne dla dobrego wojska”.

Przeczytaj również:  Premier Morawiecki w Kijowie. "Albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa"

Ponadto odpowiedział na pytanie, czy jest to punkt zwrotny w całym konflikcie, który może zadecydować o przyszłym zwycięstwie. Ekspert przyznał, że owszem tak.

Zdecydowanie. Politycznie oznacza to, że Ukraina pokazała Zachodowi: możemy odebrać terytorium, to tylko kwestia posiadania możliwości, by to zrobić. Czyli wy zapewniacie możliwości w zakresie sprzętu i szkolenia, my zapewniamy żołnierzy. I wtedy możemy to zrobić. I możemy to zrobić szybko. Myślę, że obecnie istnieje większa presja na państwa członkowskie NATO, aby szybko wysłały więcej sprzętu, który może być rozmieszczony w tym roku, a nie w przyszłym dodał.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: „Najważniejsze, że w Polsce Duda i Morawiecki nie zamarzają”. Łukaszenka pokazowo rąbie drewno [WIDEO]

ZOBACZ RÓWNIEŻ: “Już ledwo chodzę”. Komu Korwin-Mikke odda władzę w partii?

źródło: wpolityce.pl

(Visited 206 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj