Media przekazały, że Wielka Brytania jest pierwszym krajem, który zaakceptował szczepionkę przeciw COVID-19 wyprodukowanej przez koncern Pfizer i firmę BioNTech. Tym samym wydał zgodę na wprowadzenie jej do obrotu, uznając, że jest bezpieczna i gotowa do użycia.

Jak podaje BBC, skuteczność szczepionki oszacowano na 95 proc., a jej aplikacja może się zacząć już w przyszłym tygodniu. Wielka Brytania zamówiła od Pfizera aż 40 milionów dawek szczepionki, co będzie wystarczające dla 20 milionów osób i to na dwie dawki. Agencja ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych oceniła, że preparat Pfizera jest bezpieczny i gotowy do dystrybuowania.

Zobacz również: Hołownia żebrze o datki na rozkręcenie kariery politycznej [WIDEO]

Wszystko wskazuje na to, że to pierwsza szczepionka, którą stworzono tak szybko, bo zaledwie w 10 miesięcy. Pomimo tego, została zaakceptowana do użycia, przechodząc najważniejsze procedury. Szczepionki Pfizera i Moderny to preparaty, które opierają się na technologii mRNA. Ich skuteczność została oceniona na ok. 95 proc. Szczepionka koncernu AstraZeneca różni się tym, że wykorzystuje niezdolnego do podziału adenowirusa, wprowadzającego do komórki gen kodujący białko koronawirusa.

W ten sposób człowiek jest zabezpieczony przed infekcją w ok. 70 proc., a w przypadku aplikacji połowy dawki w ok. 90 proc. Jeżeli chodzi o szczepionkę Pfizera, to musi być ona przechowywana w specjalnych warunkach, to znaczy w -75ºC. Preparat Moderny natomiast wymaga -20ºC. Najłatwiej jest z preparatem koncernu AstraZeneca, który można magazynować w temperaturze 2-8 stopni.

źródło: businessinsider.com.pl

(Visited 231 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj