Minister spraw zagranicznych Wielkiego Księstwa Luksemburga Jean Asselborn wezwał Polskę do zmiany konstytucji. Sprawę relacjonuje Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Minister Jean Asselborn przekonuje, że po zmianie polskiej konstytucji wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie będzie wiążący. Jeżeli w naszym kraju nie dojdzie do zmiany zasadniczej, szef departamentu Wielkiego Księstwa Luksemburga sugeruje, aby Polska opuściła Unię Europejską.
— Żadne państwo członkowskie nie jest niezbędne w UE — twierdzi Asselborn.
O wypowiedzi możemy poczytać w artykule „Morawiecki oskarża UE o „szantaż”” na łamach Frankfurter Allgemeine Zeitung.
— Krytyka Polski była kontynuowana w poniedziałek podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych UE w Luksemburgu. Szef departamentu Wielkiego Księstwa Luksemburga Jean Asselborn wezwał Polskę do zmiany konstytucji, aby wyrok Trybunału taki jak ten ostatni nie był już możliwy. W przeciwnym razie zasugerował krajowi wyjście z Unii: „Żadne państwo członkowskie nie jest niezbędne w UE” — czytamy.
— Federalny minister spraw zagranicznych Heiko Maas (SPD) powiedział, że Polska jest ważną częścią UE, ale musi przestrzegać jej zasad. Wsparł Komisję Europejską „w jej bieżącej działalności”; obejmuje to także nieudostępnienie środków z funduszu odbudowy po pandemii koronawirusa. W najbliższy wtorek europejscy ministrowie omówią orzeczenie polskiego Trybunału — czytamy.
Przeczytaj również: Minister sprawiedliwości Węgier stanęła po stronie Polski. Padły mocne słowa
źródło: Tysol
A co to jak nie szantaż i manipulacja ze strony Unii!!! Unijne „…próby przekształcania urzędów europejskich w ciała nadrzędne wobec konstytucyjnych instytucji narodowych rodzą chaos, podważają sens traktatów, kwestionują podstawową rolę konstytucji państw członkowskich, a wynikłe stąd spory kompetencyjne są w rezultacie rozstrzygane przez brutalne narzucanie woli silniejszych politycznie podmiotów podmiotom słabszym. To zaś niszczy podstawę funkcjonowania wspólnoty europejskiej jako wspólnoty wolnych narodów”… „Moralistyczna nadaktywność, jaką obserwujemy w ciągu ostatnich lat w unijnych instytucjach, spowodowała niebezpieczną tendencję do narzucania ideologicznego monopolu”. Należy zwrócić uwagę na spadek zaufania obywateli UE do jej instytucji, „co jest skutkiem konsekwentnej reinterpetacji treści Traktatów przez te instytucje oraz coraz częstszych sporów kompetencyjnych z państwami członkowskimi”. Unia Europejska przestanie istnieć, jeśli nie nastąpi powrót do idei, które legły u jej podstaw z suwerenną rolą narodów europejskich.